Niekapki powodują u dzieci wady zgryzu?

Mamy chwalą je za wygodę, a dzieci łatwo się do nich przyzwyczają. Tymczasem coraz częściej słyszy się o tym, że kubki niekapki mogą być przyczyną wad zgryzu u najmłodszych.

Choć niekapki mają wiele zalet, mogą negatywnie wpływać na zgryz małego dziecka
© Panthermedia

Elżbieta Borsuk-Sorota: Rzeczywiście, choć niekapki mają wiele zalet (m.in. uczą maluszka samodzielności), mogą negatywnie wpływać na zgryz małego dziecka.

Zbyt długie posługiwanie się nimi przedłuża bowiem odruch ssania u dzieci, może też powodować problemy z tzw. pionizacją języka, która jest niezbędna do prawidłowego wymawiania poszczególnych głosek. Jeśli jednak rodzice stosują kubek niekapek wymiennie z innymi akcesoriami do picia - z pewnością nie będzie on zagrażał rozwojowi zgryzu, ani nie spowoduje wad wymowy u malca. Dlatego warto pamiętać o tym, by równolegle z korzystaniem z niekapka zapewnić maluszkowi różnorakie doświadczenia w prawidłowym piciu płynów.

Doskonale do takiego treningu nadają się kubeczki ze specjalnym systemem uszczelniającym (tzw. 360°), dzięki którym brzdąc zasysa płyn, ale układa usta tak, jak gdyby pił ze otwartego kubka dla dorosłych. Jak najwcześniej warto też nauczyć dziecko posługiwania się zwykłym kubeczkiem, najlepiej plastikowym (podczas picia w pobliżu malucha musi koniecznie znajdować się opiekun!)

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas