Czy kot umie przepraszać? Zwierzęce gesty pojednania
Kocia natura bywa zagadkowa, a to, co kryje się w głowie zwierzaków, może pozostać zagadką jeszcze przez długie lata. Jednak bacznie obserwując pupila, możemy dostrzec różnice w jego zachowaniu i mowie ciała, które zdradzają więcej niż niejedno miauknięcie. Które z zachowań mogą wskazywać na "poczucie winy"? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Czy koty umieją przepraszać? Odpowiedź nie jest taka prosta
Najczęściej kotom przykleja się łatke stworzeń niezdolnych do oczuwania winy i skruchy. I słusznie, bo kot ani nie miewa wyrzutów sumienia ani - powodowany nimi - nie przeprasza w ludzki sposób. Ma jednak swoje własne sposoby, którymi sygnalizuje, że coś w jego zachowaniu naruszyło wyznaczone granice.
Przede wszystkim, kocia reakcja jest oparta na instynkcie oraz emocjach, a nie względach moralnych. Jeśli kot zrobił coś złego, na początku może wydawać się spięty i unikać kontaktu - to prawdopodobnie wynik stresu i strachu. Natomiast potem będzie chciał okazać "kocią skruchę" na kilka sposobów, aby zbliżyć się do swojego właściciela.
Zobacz również: Właściciele uwielbiają to zachowanie u kota. Co ono oznacza?
Twój kot tak robi? To oznaka poczucia winy
Przekraczasz próg drzwi, a twój kot powoli się do ciebie zbliża, a następnie delikatnie ociera pyszczkiem, policzkiem, albo bokiem o nogi - to może oznaczać tylko jedno, kłopoty. Oczywiście przyjmując, że zazwyczaj tak nie reaguje i ma nas w nosie, dopóki nie trzymamy w ręce "saszety".
Ocieranie się, to częsty gest sympatii, jednak w niektórych przypadkach, to także próba wzmocnienia więzi z właścicielem. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy kot coś spsoci i myśli, że człowiek będzie na niego zły. To może być forma przeprosin, próba zbudowania poczucia bezpieczeństwa oraz rozładowania napiętej atmosfery.

Koci dar pojednania
Pupil czasem ma w zwyczaju przynosić swojemu opiekunowi ulubioną zabawkę lub bardziej oryginalny prezent, taki jak swoja zdobycz. To instynktowne zachowanie, które można rozumieć na kilka sposobów. Przede wszystkim zwierzak może potraktować zabawkę jako "dar", coś, co uważa za cenne i wręcza to swojemu właścicielowi. Poprzez takie zachowanie pokazuje, że człowiek jest częścią jego stada. Czasem może to być też forma przeprosin i okazania skruchy za przewinienie, takie jak przewrócenie doniczki, czy też zniszczenie innych domowych przedmiotów.
Drobne gesty o wielkiej mocy
Kiedy kot decyduje się podejść bliżej, jednak robi to bardzo niepewnie i dopiero po chwili kładzie się w pobliżu lub nawet na naszym ciele, to wyraźny sygnał, że nam ufa. Jednak dystans może świadczyć o tym, że coś, co zrobił, może budzić negatywne emocje. Najprawdopodobniej "przemyślał" swoje zachowanie i w ten sposób próbuje odbudować więź i się pojednać. Kot nie wyrazi emocji słowami, więc warto zwrócić uwagę na drobne gesty.

Kocia mowa miłości. Znak, że pupilowi jest przykro
Zwierzak uczucia może okazywać różnorodnie, a jednym z popularnych zachowań jest mruczenie w naszej obecności. W ten sposób może sygnalizować, że czuje się komfortowo i potrzebuje bliskości. Czasem jednak jest to nie tylko wyraz zadowolenia, ale też próba uspokojenia siebie oraz otoczenia. Tak może oznaczać przeprosiny.
Kolejnym subtelnym gestem oznaczającym skruchę może być powolne mruganie oczami w naszą stronę. To taki "koci uśmieszek", który możemy odwzajemnić w podobny sposób, aby pokazać zwierzakowi, że nie jesteśmy źli i może czuć się bezpiecznie. To bardzo emocjonalny gest dla kota.
