Pytanie mam o leczenie ząbków malca

Odpowiada na nie nasz specjalista: dr Karol Górski, stomatolog.

Stomatologa dziecięcego warto odwiedzić, gdy malcowi wyrosną pierwsze ząbki
© Panthermedia

• Pediatra zauważył u synka próchnicę butelkową. Co to takiego i czy jest groźne dla dziecka?

Gdy maluch pije soki czy mleko z butelki, jego zęby mają dłuższy kontakt z cukrami zawartymi w płynie, niż gdyby pił ze szklanki. Sprzyja to próchnicy - od sposobu picia zwanej butelkową. Dotyka ona ok. 5 procent dzieci w wieku 12 miesięcy. Nie należy jej lekceważyć, bo może przenieść się z mleczaków na zawiązki zębów stałych. Zęby te wyrosną słabsze i bardziej podatne na próchnicę.

• Czy powinnam podawać mojej rocznej córce fluor w kroplach?

W dobrych dawkach i przy odpowiednim wchłanianiu fluor wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy. Obecnie jednak dzieciom grozi nie tyle jego niedobór, co nadmiar. Wapń i magnez dostarczane w jedzeniu, sprzyjają magazynowaniu fluoru w organizmie. Jeśli dodamy do tego fluor wypijany w wodzie pitnej - będzie go za dużo. W takiej sytuacji dodatkowe podawanie pierwiastka nie jest wskazane: może wywołać fluorozę, objawiającą się ciemnymi plamkami na zębach. Tak więc do prawidłowego rozwoju zębów wystarczą właściwe nawyki higieniczne i stosowanie past z odpowiednią do wieku dziecka dawką fluoru.

• Jaka dieta zapewni mojemu 7-miesięcznemu dziecku zdrowe ząbki?

Mleko mamy i modyfikowane zawiera wszystkie składniki, potrzebne do rozwoju małych ząbków, między innymi wapń, fosfor, fluor oraz witaminę C i A, które budują zęby. Jeśli karmi pani naturalnie, przez pierwszy rok życia maluszka proszę podawać mu witaminę D3 w kroplach (jeśli dziecko jest karmione sztucznie, otrzymuje potrzebną dawkę w mieszance). Witamina ta pomaga we wchłanianiu wapnia oraz fluoru, przez co gwarantuje dobre utwardzenie mleczaków. Proszę też ograniczyć serwowanie dziecku słodyczy i słodkich napojów.

• Mój synek ma rok i nie ma jeszcze ząbków. Czy powinnam się martwić? Moment wyrzynania się zębów zależy od genów. Jeśli pani lub mąż późno ząbkowaliście, waszemu dziecku też później wyjdą mleczaki. Ząbkowanie u chłopców zwykle rozpoczyna się później niż u dziewczynek. Dlatego nie warto przejmować się tym, że maluch wciąż świeci bezzębnymi dziąsełkami, zwłaszcza, że badania pokazują, iż ząbki, które wyrzynają się później, są mocniejsze i lepiej zmineralizowane, a tym samym - mniej podatne na próchnicę. Jeśli syn skończy 1,5 roku i nie będzie miał ani jednego ząbka, proszę zgłosić się z nim do lekarza.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas