Reklama

Dlaczego nie układać do snu na brzuszku?

Już za kilka dni urodzę swoje pierwsze dziecko. Słyszałam, że maleństwo nie powinno spać na brzuchu. Jaki jest tego powód i która pozycja będzie odpowiednia?

Noworodka najlepiej układać w łóżeczku na boczku - raz na prawym, raz na lewym. Zmiana stron jest o tyle ważna, że pozwala zachować ładny kształt główki (kości czaszki niemowlęcia są jeszcze miękkie i mogą ulec nieestetycznemu spłaszczeniu z jednej strony).

Ułożenie malca na boku zapobiega zakrztuszeniu się ulanym pokarmem (maluchom w pierwszych tygodniach życia często powraca do buzi połknięte wcześniej mleko, co jest wynikiem naturalnej niedojrzałości układu pokarmowego).

Spania na brzuszku nie zaleca się noworodkom (m.in. ze względu na niezagojony jeszcze pępuszek), dzieciom z niską masą ciała i wcześniakom. Przypuszcza się, że pozycja ta może sprzyjać bezdechowi niemowlęcemu i prowadzić do tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Noworodek jest jeszcze za słaby na to, aby samodzielnie przyjąć odpowiednią pozycję i np. obrócić główkę tak, by móc swobodnie oddychać.

Reklama

Z tego też powodu nie należy układać maleńkiego dziecka na poduszce, ani okrywać malca kołderką po samą szyję (a jedynie do wysokości pach). Kiedy niemowlę podrośnie i przestanie intensywnie ulewać, można je układać w łóżeczku na wznak.

Warto też pamiętać, że maleństwo powinno codziennie ćwiczyć leżenie na brzuszku, ale tylko wtedy, gdy nie śpi (a mama czuwa w pobliżu). Ta pozycja doskonale wzmacnia mięśnie i przygotowuje dziecko do kolejnych etapów rozwoju.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy