Reklama

Reklama

Czuję się kochany!

Każde dziecko potrzebuje miłości - to oczywiste. Zobacz, jak okazać ją maleńkiemu noworodkowi, a w jaki sposób energicznemu trzylatkowi.

Tego uczucia nie zastąpią najlepsze ubranka, zabawki czy wykształcenie. Dzięki naszej miłości mały człowiek będzie prawidłowo rozwijał się emocjonalnie, miał siłę, aby poznawać świat i pokonywać przeszkody. Będzie podejmował nowe wyzwania i efektywnie się uczył. Choć każdy rodzic kocha swoją pociechę, to jednak w inny sposób okazuje to uczucie. Dlatego czasem dręczą nas wątpliwości, czy nie jesteśmy zbyt oschli dla bezradnego malca, a może rozpieszczamy nadmiernie naszego przedszkolaka? Oto kilka uniwersalnych sposobów na okazanie miłości dziecku odpowiednio do jego wieku.

Reklama

0-6 miesięcy
Aby niemowlę czuło, że jest kochane, musisz być zawsze blisko niego.
• Za każdym razem reaguj na płacz malca.
Na początku niełatwo zrozumieć, dlaczego twój maluszek łka. Na szczęście instynkt podpowie ci, kiedy podać mu pierś, pokołysać, a kiedy utulić do snu. Zawsze reaguj na płacz dziecka, bo to na razie jedyny język, którym się z tobą porozumiewa. Spełniając potrzeby malca, pokazujesz, że jest dla ciebie ważny.

• Przytulaj, noś, kołysz.

To mu zapewni poczucie bezpieczeństwa. W ramionach mamy dziecko uspokaja się (słyszy bicie jej serca, które pamięta z okresu prenatalnego). To nieprawda, że nosząc malca, rozpieszczasz go. On potrzebuje twojej bliskości, a kontakt fizyczny jest najlepszym sposobem na jej zapewnienie.

• Chroń przed nadmiarem wrażeń.

Układ nerwowy niemowlęcia jest bardzo delikatny. Zbyt dużo bodźców: hałas, natłok świateł, tłum mogą być dla maluszka trudne do zniesienia. Nie znaczy to jednak, że smyk powinien być odizolowany od świata, bo nowe wrażenia są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dowodem twojej miłości i troski o dziecko będzie po prostu wyważenie ich ilości.

• Bądź czuła i delikatna.

Każda chwila spędzona z dzieckiem powinna być pretekstem do okazania uczucia. Dlatego karmiąc czy ubierając malca, mów do niego czule. Nie spiesz się: twoje ruchy powinny być spokojne, a spojrzenie skierowane w stronę maluszka. To pogłębi więź między wami.

6-12 miesięcy

Maluch musi czuć, że pochwalasz jego ciekawość i eksperymenty.

• Pozwól mu odkrywać świat.

Kup malcowi matę edukacyjną, a gdy zacznie raczkować, pozwól mu na zwiedzanie mieszkania, cierpliwie podążając za nim krok w krok. Gdy się czymś zainteresuje, nazwij to i pozwól na zabawę lub chociaż dotknięcie przedmiotu. Umożliwiając dziecku takie wyprawy, stymulujesz jego rozwój, pobudzasz go do działania i dodajesz odwagi.

• Baw się z malcem.

Mimo pracy i obowiązków domowych codziennie znajdź czas na wspólny spacer czy przytulanie smyka. Dziecko, które widzi rodziców "w przelocie", nie rozumie, że to oni są mu najbliżsi. Doskonałym sposobem na pogłębienie więzi jest zabawa, czytanie czy codzienne rytuały np. związane z zasypianiem. Umocnią wasze wzajemne relacje i zapewnią malcowi poczucie bezpieczeństwa.

12-18 miesięcy

Smyk jest bardziej samodzielny, ale nadal potrzebuje czułej ochrony w twoich ramionach.

• Poświęcaj mu dużo uwagi.

Maluch w tym wieku jest bardzo absorbujący, ciągle chce dzielić się z tobą swoimi odkryciami. Odpowiadaj zawsze na jego za czepki i zachwycaj się kamykiem, który znalazł. W ten sposób przekonasz go, ile dla ciebie znaczy. Jeśli zbyt często będziesz ignorować smyka, zniechęci się do prób nawiązywania kontaktu.

• Baw się mądrze.

Dziecko lubi, gdy się nim zajmujesz. Wykorzystaj to i przemyć do zabawy walory edukacyjne. Rozwijaj umiejętność współpracy podczas budowy wieży z klocków, zagraj z malcem w piłkę, zachęcając go do ruchu, czy pobaw się z nim w szukanie ukrytego misia, by ćwiczył spostrzegawczość.

+18 miesięcy

Miłość do zbuntowanego dwulatka oznacza wielką cierpliwość i konsekwencję. • Stawiaj granice.

Mądra miłość to zbiór zasad, jakimi ma się kierować dziecko. Zarówno nadmierny rygor, jak i folgowanie wszystkim zachciankom malca, źle wpływają na jego rozwój emocjonalny i poczucie bezpieczeństwa. Reguły, panujące w domu, powinny być przemyślane i szanowane przez całą rodzinę.

• Chwal malca.

Pozytywna motywacja jest dla dziecka prawdziwym motorem dobrego postępowania. Sprawia, że wzrasta poczucie własnej wartości smyka, staje się on pewnym siebie i otwartym na świat człowiekiem.

• Bądź wyrozumiała.

Maluchem targają emocje, których nie umie okiełznać. Pozwól mu odreagować uczucia aktywnością ruchową, czy zabawą plastyczną. Doceń jego umiejętności, prosząc np. o pomoc w sprzątaniu. Poczuje się ważny, potrzebny i dorosły.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | miłość | wychowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje