1 paczka = 1 szczepionka
Co trzy minuty na świecie z powodu tężca umiera jedno dziecko. Ponad 140 tys. nowo narodzonych dzieci i 30 tys. matek umiera każdego roku z powodu tej choroby, w trakcie pierwszego tygodnia po porodzie.
Tym samym radość z narodzin maleństwa w wielu rodzinach zamienia się w rozpacz. Takim tragediom można jednak zapobiec dzięki szczepionce, która podana ciężarnej kobiecie chroni zarówno ją, jak i jej nienarodzone dziecko.
Dzięki wspólnej akcji Pampers i UNICEF "1 paczka = 1 szczepionka" możesz pomóc je uratować. Kupując jedną paczkę pieluszek lub chusteczek Pampers, fundujesz jedną szczepionkę chroniącą życie malucha i jego mamy. Akcja będzie trwała od czerwca do sierpnia 2008.
W Polsce problem wyeliminowano
Mieszkając w Polsce, gdzie problem umieralności z powodu tężca został wyeliminowany wiele lat temu dzięki programowi obowiązkowych szczepień, trudno uwierzyć, że ta choroba nadal zabiera życie dzieciom i ich matkom aż w 47 krajach świata. W ubiegłych latach akcja UNICEF i Pampers została przeprowadzona w dwudziestu krajach. Do tej pory, dzięki mechanizmowi "1 paczka = 1 szczepionka" marka Pampers przekazała UNICEF fundusze, które pozwoliły na zakup aż 46 milionów szczepionek.Teraz również polscy rodzice mogą pomóc w walce z tą chorobą. Dzięki partnerstwu UNICEF Polska i Pampers niesienie pomocy jest niezwykle łatwe: kupując w czerwcu, lipcu i sierpniu 2008 pieluszki lub chusteczki Pampers, każdy nabywca dotuje zakup chroniących życie szczepionek - zgodnie z mechanizmem "1 paczka = 1 szczepionka".
Środki zebrane w czasie trwania akcji zostaną przeznaczone na zakup szczepionek, które trafią do najbardziej potrzebujących w krajach objętych programem pomocy UNICEF, np. do Angolii, Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Wybrzeża Kości Słoniowej, Konga, Etiopii, Gwinei Równikowej, Kenii, Liberii, Madagaskaru, Mali, Mauretanii, Nigerii, Sierra Leone i Tanzanii.
Tężec - "cichy zabójca"
Tężec wywoływany jest przez bakterię - laseczkę tężca (Clostridium tetani), która powszechnie występuje w przyrodzie, a do organizmu człowieka dostaje się przez otwarte rany.
Do zakażeń tężcem dochodzi najczęściej na obszarach wiejskich, w biednych regionach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony. Wiele nowo narodzonych dzieci i ich matek umiera we własnych domach, tak, że ani narodziny, ani śmierć nie są rejestrowane przez miejscowe władze lub służby medyczne.
Dlatego tężec jest często określany mianem "cichego zabójcy". Do zakażenia noworodka dochodzi najczęściej poprzez zanieczyszczenie zarodnikami tężca rany na kikucie pępowiny. Może do tego dojść np. z powodu użycia do odcięcia pępowiny nie wysterylizowanych narzędzi.
W zainfekowanym organizmie zaczyna się produkcja neurotoksyn, które odpowiedzialne są za bolesne symptomy tężca. W niektórych krajach śmiertelność zakażonych dzieci sięga aż 70-100 proc.
ONZ zaliczyła tężec noworodkowy do grupy czterech chorób zakaźnych będących największymi zabójcami dzieci poniżej 5 roku życia. Tymczasem chorobom tym można skutecznie zapobiegać.
- Szczepienia są jednym z najbezpieczniejszych i najefektywniejszych działań, jakie znamy. Musimy utrzymać obecną liczbę szczepień w wielu krajach i rozszerzyć działania na pozostałe - powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF, Ann M. Veneman, przedstawiając w Nowym Jorku raport "Progress for Children".
Jeszcze 8 lat temu każdego roku z powodu tężca umierało na świecie ponad 215 tys. dzieci. Dzięki kampaniom szczepień prowadzonym przez UNICEF i jego partnerów tę liczbę udało się zredukować o 35 proc. Niestety, na tężec nadal co trzy minuty umiera jedno dziecko!
W Polsce w walkę z tężcem zaangażowała się Małgorzata Foremniak, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, która w marcu tego roku była z misją w Demokratycznej Republice Konga, by zapoznać się z programami szczepień prowadzonymi przez UNICEF.
Również ci, którzy nie kupują pieluszek lub chusteczek dla niemowląt, a mimo to pragną włączyć się w kampanię walki z tężcem, mogą to zrobić. UNICEF uruchomił specjalne konto - 27 1020 1013 0000 0302 0134 1940. Z zebranych środków UNICEF Polska sfinansuje program szczepień przeciw tężcowi w Kongo (więcej na stronie www.unicef.pl ).