Badając mocz matki, można "zważyć" dziecko
Badając mocz ciężarnej kobiety, można przewidzieć rozwój i wagę urodzeniową dziecka oraz podjąć odpowiednie działania, by je skorygować - informuje pismo „BMC Medicine”.
Dr Mireille Toledano ze School of Public Health przy Imperial College w Londynie zastosowała do badania moczu ciężarnych kobiet technikę zwaną spektroskopią magnetycznego rezonansu jądrowego (spektroskopia NMR).
Dzięki temu po raz pierwszy udało się ustalić, że zestaw 10 metabolitów obecnych w moczu w trzecim trymestrze ciąży ma związek z przyspieszonym wzrostem dziecka i jego wyższą wagą urodzeniową.
Do tych potencjalnie ważnych diagnostycznie metabolitów należą m.in. hormony steroidowe oraz aminokwasy rozgałęzione (BCAA).
BCAA (popularne także wśród kulturystów) należą do najważniejszych podczas ciąży składników odżywczych - są źródłem energii dla rozwijającego się płodu.
Próbki moczu były pobierane od ponad 800 ciężarnych kobiet z Hiszpanii (w wieku od 28 do 33 lat). Kobiety pochodziły z prowincji Gipuzkoa oraz Sabadell, przy czym mieszkanki Gipuzkoa były przeciętnie lepiej wykształcone, zdrowsze i pochodziły z wyższej klasy społecznej niż panie z Sabadell. Pozwoliło to uwzględnić wpływ tych różnic na wagę dziecka.
Jak wykazały badania, zmiany poziomu BCAA i innych metabolitów w moczu mogą wyjaśnić dochodzące do 12 proc. różnice w wadze urodzeniowej dzieci, niezależne od takich dobrze znanych czynników jak masa ciała rodziców oraz palenie i picie alkoholu przez matkę. Wzrost poziomu każdego BCAA w moczu matki o 50 proc. wiązał się z wyższą o 1 do 2,4 proc. wagą urodzeniową (co odpowiada 5-11 gramom).
Przy okazji jako czynniki wpływające na rozwój dziecka zidentyfikowane zostały poziom aktywności fizycznej, poziom witaminy D, spożycie kawy i ekspozycja na dym tytoniowy.
Nieprawidłowy rozwój płodu oraz waga urodzeniowa są uznanymi czynnikami ryzyka dla chorób przewlekłych w późniejszym okresie życia, zwłaszcza jeśli chodzi o otyłość i związaną z nią cukrzycę typu 2.