Badanie bilansowe dwulatka

Jak wygląda badanie bilansowe dwuletniego dziecka? Czy powinnam synka jakoś specjalnie do niego przygotować?

Bilans dwulatka polega po prostu na szczególnie starannym przebadaniu zdrowego dziecka
© Panthermedia

Kolejne wykonuje się w 2., 4., 6., 10., 14. i 18. roku życia. Badanie bilansowe u dwulatka zazwyczaj przeprowadza lekarz, pod opieką którego znajduje się dziecko. Na bilans należy przyjść, gdy maluch jest zupełnie zdrowy. Trzeba zabrać ze sobą książeczkę zdrowia oraz karty informacyjne z ewentualnych pobytów w szpitalu. Pierwszym elementem będzie zważenie i zmierzenie szkraba. Lekarz sprawdzi, czy parametry rozwoju fizycznego mieszczą się w granicach norm wyznaczonych przez siatki centylowe. Kolejnym elementem badania bilansowego będzie ustalenie, jak rozwija się dziecko. W czasie wizyty ocenie zostanie poddany chód oraz postawa ciała smyka.

Lekarz zapyta, czy chłopczyk biega i wspina się na meble oraz zabawki na placu zabaw, czy próbuje samodzielnie jeść. Sprawdzi także, czy brzdąc słyszy i rozumie polecenia, np. poprosi o przyniesienie misia. Pediatra zapyta panią również o rozwój mowy - czy malec posługuje się już zdaniami dwuwyrazowymi, np. "Mama daj" oraz czy sygnalizuje potrzeby fizjologiczne (w wieku dwóch lat nie jest to jeszcze konieczne). Przy badaniu lekarskim pediatra zwróci uwagę, czy maluch przypadkiem nie zezuje i oceni stan jamy ustnej pod kątem próchnicy.

Osłucha również klatkę piersiową, oceni pracę płuc i serca oraz zmierzy ciśnienie krwi - aby być pewnym co do funkcjonowania układu krążenia. Na koniec lekarz także zbada palpacyjnie jamę brzuszną dziecka oraz obejrzy narządy płciowe (sprawdzi, czy jądra chłopca znajdują się w mosznie). Wynik badania zostanie wpisany do książeczki zdrowia dziecka.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas