Reklama

Bezpieczna ciąża

Przyszła mama, która skończyła 35 lat, często słyszy niepokojące informacje o późnym macierzyństwie. Z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia u niej chorób układu krążenia, nadciśnienia, otyłości i osteoporozy. Przekłada się to na rozwój dziecka.

Sprawdź, jakie badania zrobić, byś czuła się bezpiecznie.

Przesiewowe

Są bezpieczne dla kobiety i dziecka, jednak nie dają wszystkich informacji o jego zdrowiu.

● USG: Pozwala zobaczyć wady kręgosłupa, nerek, serca. Zbadanie tzw. przezierności karkowej umożliwia określenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych.

● Test potrójny: Na podstawie badania krwi matki ocenia się ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej oraz różnych zaburzeń genetycznych, np. zespołu Downa.

● Test PAPP-A: Polega na ocenie białka PAPP-A oraz gonadotropiny kosmówkowej we krwi mamy. Badanie to określa ryzyko wystąpienia różnych wad genetycznych, jednak nie jest zbyt precyzyjne. Inwazyjne Potwierdzają lub wykluczają istnienie wady. Niestety, niosą ryzyko poronienia.

Reklama

● Amniopunkcja: Polega na pobraniu płynu owodniowego i zbadaniu materiału genetycznego w pobranych komórkach.

● Biopsja trofoblastu: Badanie przeprowadza się na próbce tkanki (z której później rozwija się łożysko) pobranej przez szyjkę macicy lub powłoki brzuszne. Wykrywa wady genetyczne już na początku ciąży.

● Kordocenteza: To badanie polegające na pobraniu krwi dziecka z naczynia pępowinowego. Pozwala na analizę DNA maluszka. 

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy