Co o żywieniu powinien wiedzieć rodzic?
1000 pierwszych dni, okres liczony od poczęcia przez pierwsze lata życia, to wyjątkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka – teraz i w przyszłości. W tym czasie kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, na które największy wpływ mają decyzje żywieniowe opiekunów.
Czy wiesz, jak wygląda okres 1000 pierwszych dni oczami dziecka?
Prawidłowa dieta kobiety w trakcie ciąży, karmienie piersią oraz żywienie dopasowane do potrzeb dziecka w pierwszych latach życia mają wpływ na:
prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
prawidłowy rozwój układu kostnego,
zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia,
zmniejszenie ryzyka nowotworów,
zmniejszenie ryzyka otyłości.
Czy wiesz, że polscy rodzice napotykają wiele trudności na kluczowych etapach 1000 pierwszych dni: karmienia piersią, rozszerzania diety i żywienia po 1. roku życia?
Właśnie dlatego zdaniem lekarzy i specjalistów ds. żywienia bardzo ważna jest edukacja, poprzez którą w przystępny sposób można przedstawić opiekunom zalecenia dotyczące żywienia najmłodszych.
Zapamiętaj:
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, w pełni zaspokajającym potrzeby młodego organizmu.
Właśnie dlatego eksperci, w tym Światowa Organizacja Zdrowia, zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuację tego sposobu żywienia nawet do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety.
Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu.
Dziecko po 1. roku życia wciąż się rozwija i ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego potrzebuje dopasowanego sposobu żywienia. Okres pomiędzy 13. a 36. miesiącem życia dziecka jest okresem krytycznym do rozwoju określonych preferencji i nawyków żywieniowych.
Dowiedz się więcej o żywieniu w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia na www.1000dni.pl.