Reklama

Czy za poród rodzinny trzeba płacić?

Kwestia opłaty za usługi położnicze wywołuje wiele emocji. Coraz więcej kobiet decyduje się na poród rodzinny, ale nie wszystkie wiedzą, czy taką możliwość trzeba dodatkowo zapłacić.

Z zapisu w Standardzie Opieki Okołoporodowej wynika, że poród w towarzystwie jednej, wybranej osoby nie trzeba płacić szpitalowi. Im miasto większe, tym więcej rodzących skłonnych jest skorzystać z tej opcji i egzekwować prawo do niej. Nieco inaczej jest w małych miejscowościach, po części ze względu na mniejszą świadomość niektórych z pacjentek, bądź upowszechnione przekonania dotyczące przebiegu porodu. Czasem jednak wynika to z zupełnie innych przyczyn - są placówki, które życzą sobie dodatkowej opłaty za poród rodzinny, choć jest to niezgodne z obowiązującymi standardami.

Reklama

Podczas porodu kobiecie może towarzyszyć ojciec dziecka, ale równie dobrze może to być jej mama, siostra, przyjaciółka, teściowa inna osoba. Niektóre rodzące decydują się na towarzystwo douli (jej opieka jest dodatkowo płatna i nie ma związku z opieką okołoporodową w warunkach szpitalnych).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama