Drobne urazy: pierwsza pomoc
Sprawdź, jak szybko opatrzyć małe zadrapania, stłuczenia, ranki czy oparzenia.
Dzieci są niezwykle aktywne i ciekawskie, a przez to bardziej narażone na różnego rodzaju urazy doznawane na podwórku, w domu. Z reguły nie ma powodów do niepokoju, wystarczy dobrze opatrzyć kontuzjowane miejsce i... uspokoić pociechę.
Kiedy do lekarza:
gdy istnieje duże ryzyko infekcji - np. dziecko zostało podrapane lub pokąsane przez zwierzę (niebezpieczne dla zdrowia malucha mogą być także niewielkie ranki) lub skaleczyło się brudnym przedmiotem (zapiaszczonym, zardzewiałym);
dolegliwości nie ustępują - np. nie można zatamować krwawienia z nosa lub utrzymuje się obrzęk kontuzjowanej kończyny;
pojawiają się niepokojące objawy: zaczerwienienie i ocieplenie miejsca zranienia, pulsujący ból, ropna wydzielina z ranki, stan podgorączkowy u dziecka, powiększenie węzłów chłonnych.
Ważne zasady! Naucz dziecko, że powinno mówić ci o każdym zdarzeniu, kiedy się przewróciło lub uderzyło. Uprzedzona o takim wypadku nie przeoczysz ewentualnych niepokojących sygnałów. Maluchy, które jeszcze nie mówią dobrze, powinny bawić się pod opieką rodziców lub starszego rodzeństwa.
3 sposoby na bezpieczną zabawę
Sprawdź, co możesz zrobić, by na co dzień zapewnić dziecku lepszą ochronę. 1. Zakładaj maluchowi odpowiednie obuwie
Bezpieczne i dobre dla zdrowia buty dla dziecka powinny mieć:
rozmiar większy od stopy o 1 cm,
elastyczną, chropowatą podeszwę,
obcas o długości 1/3 stopy i wysokości 0,5 cm (u małych dzieci) lub 1-2 cm (u starszych) - pozwoli to na swobodną pracę stóp i bardziej bezpieczne poruszanie się,
miękki, długi język (chroni podbicie stopy przed urazami),
usztywniony przód (dobrze osłania palce).
Uwaga! Maluch nie powinien nosić butów po innym dziecku, bo takie obuwie jest zniekształcone i może sprzyjać np. upadkom.
Rada na deszczowe dni: nie wypuszczaj dziecka (zwłaszcza małego) na dwór tuż po deszczu. Chodniki i poręcze mogą być śliskie, łatwo wtedy o wypadek.
2. Pamiętaj o ochraniaczach!
Dziecko, które uprawia sport (np. jeździ na rowerze), powinno być dodatkowo zabezpieczone przed urazami (np. ochraniacze na kolana i łokcie, kask na głowę).
3. Zadbaj o bezpieczny dom
Usuń z podłogi przedmioty, o które łatwo zawadzić stopą, np. chodniki, kable. W miejscach, gdzie jest ślisko, umieść wkładki antypoślizgowe. Niebezpieczne przedmioty (np. noże, włączone żelazko) trzymaj w miejscu niedostępnym dla dziecka.