Reklama

Reklama

Groźna dieta przed poczęciem dziecka

Uboga dieta przed poczęciem dziecka stwarza ryzyko urodzenia malucha o niskiej wadze urodzeniowej oraz ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i otyłości u potomstwa - poinformowali naukowcy z Danii podczas tegorocznej Konferencji Związku Biologii Eksperymentalnej w Glasgow.

Anete Dudele wraz z kolegami z University of Aarhus badała myszy, które na 10 dni przed zapłodnieniem były karmione dietą niskobiałkową, ale podczas ciąży były karmione normalnie. Okazało się, że zwierzęta te rodziły potomstwo o obniżonej masie ciała, które później szybko tyły i miały zwiększoną wrażliwość na insulinę.

To powodowało problem w późniejszym życiu zwierząt. Jak tłumaczy autorka doniesienia "niska waga urodzeniowa wiązała się ze zwiększoną wrażliwością na insulinę na wczesnych etapach życia, która później przekształcała się w insulinooporność i prowadziła do cukrzycy typu 2. U samców myszy zaobserwowano tendencję do otyłości".

Reklama

Ludzie i myszy w ten sam sposób reagują na niezdrową, ubogą dietę podczas ciąży - ich potomstwo rodzi się wówczas z niską masą ciała, ma zwiększone ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Jak podkreśla Dudele "Jeżeli okaże się, że ludzie tak samo jak myszy reagują również na dietę stosowaną przed poczęciem, kobiety będą musiały zwrócić większą uwagę nie tylko na to jak odżywiają się w ciąży, ale już znacznie wcześniej".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: cukrzycy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy