Reklama

Idealny prezent

Powinien być dopasowany do potrzeb oraz możliwości dziecka. Psycholog radzi, jakie upominki będą wspierać w rozwoju maluszka, a jakie starszaka.

Czym się kierować podczas szukania najlepszego upominku dla swojego brzdąca? - Zabawka ma przede wszystkim sprawiać dziecku przyjemność, niekoniecznie musi być edukacyjna - radzi Małgorzata Ohme, psycholog rozwojowy z SWPS. Jakie zabawki będą najodpowiedniejsze dla maluchów w różnym wieku?

0-4 miesiące

W tym okresie najlepiej sprawdzą się mięciutkie, miłe w dotyku zabawki, które będą kojarzyć się maluszkowi z określonymi rytuałami i dadzą mu poczucie bezpieczeństwa (np. przytulanka do usypiania).

4-12 miesięcy

Smyk staje się bardziej aktywny, więc warto podsuwać mu zabawki, które zachęcą go do raczkowania czy chodzenia. Maluch potrzebuje też "zastępczego przyjaciela", który pozwoli mu poradzić sobie z lękiem przed rozstaniem z mamą, jaki pojawia się w wieku 8 miesięcy (tzw. lęk separacyjny).

Reklama

Dwulatek

Chętnie naśladuje dorosłych, ponieważ dąży do samodzielności. Odpowiednie będą zabawki, które dadzą maluchowi poczucie, że może sam podejmować pewne decyzje, np. co zbuduje z klocków, jak ubierze lalkę itp.

Trzylatek

Malec potrafi przypisywać przedmiotom znaczenie, które nie jest zgodne z ich przeznaczeniem, np. gumowy wąż może mu służyć jako miecz. Postaw więc nie na ilość, ale uniwersalność zabawek i kupuj takie, które dadzą smykowi różnorodne możliwości bawienia się.

Zabawka jest bezpieczna, jeśli:

Nie zawiera małych elementów, które malec mógłby połknąć lub włożyć sobie do nosa czy ucha.

Została precyzyjnie wykończona: ma mocne szwy, nie posiada ostrych krawędzi, a wszystkie jej małe części (np. oko misia) dobrze się trzymają.

Na jej etykiecie jest informacja, że została wykonana z bezpiecznego tworzywa i nie zawiera szkodliwych substancji (np. ftalanów).

Można ją myć lub prać (to ważne szczególnie w przypadku zabawek dla niemowląt).

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy