Reklama

Jak długo karmić?

Mój synek właśnie skończył rok. Karmię go piersią i chciałabym nadal to robić, mimo, że za kilka miesięcy planuję powrót do pracy. Czy jest górna granica wieku dziecka, po przekroczeniu której zaleca się odstawienie malca od piersi? Moja mama twierdzi, że już na to pora.

Jeśli zarówno synkowi, jak i pani karmienie naturalne odpowiada, można je kontynuować nawet do końca 2. roku życia dziecka.

Oczywiście po 6. miesiącu niemowlę powinno oprócz mleka mamy dostawać już także inne pokarmy.

Taki stan utrzymujemy do momentu, gdy maluch sam zrezygnuje z karmienia naturalnego albo mama podejmie decyzję o jego zakończeniu.

Odstawianie od piersi zawsze powinno się odbywać stopniowo, bo jest to zazwyczaj trudne emocjonalnie i dla mamy, i dla smyka.

Najlepiej kolejno zastępować każde karmienie innym posiłkiem, np. mlekiem modyfikowanym.

Reklama

Takie postępowanie chroni dziecko przed stresem związanym z utratą czegoś ważnego, zaś mamę przed zapaleniem piersi wywołanym nagromadzeniem pokarmu.

Należy też pamiętać, że maleństwo w okresie odstawiania go od piersi potrzebuje więcej uwagi i czułości. Dlatego trzeba je częściej przytulać i otoczyć troskliwą opieką - wtedy nie poczuje się nagle odrzucone.

Odpowiedzi udzieliła dr n. med. Mariola Małecka, ginekolog i doradca laktacyjny z Lecznicy Położniczo-Ginekologicznej SPZOZ w Izabelinie

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: karmienie piersią
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy