Reklama

Reklama

Jak przekuć energię w dobre wyniki uczniów?

Kreatywność to pojęcie, które zawiera w sobie wiele cech. To umiejętność tworzenia czegoś nowego, elastyczność w myśleniu, niezwykła pomysłowość i wyobraźnia. Takie cechy przydają się w każdym zawodzie, jednak w przypadku nauczyciela powinny łączyć się z umiejętnością przekazywania wiedzy w sposób ciekawy i trwały. Dlatego też w parze z kreatywnością nauczyciela muszą też iść inne cechy. Jakie?

Kreatywność to cecha jak najbardziej pozytywna, jednak nie zawsze łączy się z efektywnością. Samo rzucanie nowych pomysłów na każdym kroku nie oznacza skutecznego doprowadzania do ich realizacji. W zawodzie nauczyciela taka konsekwencja jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu dydaktycznego, ponieważ ciąży nad nim ogromna odpowiedzialność - przed dziećmi i ich rodzicami. Jakie jeszcze cechy powinien posiadać kreatywny nauczyciel?

Pasja i poczucie misji
 
Kluczem do dobrze wykonywanego zadania jest autentyczna chęć jego zrealizowania. To samo dotyczy zawodu nauczyciela - pasja do przekazywania wiedzy i poczucie misji motywuje do podejmowania wysiłku i wyznaczania kolejnych celów dydaktycznych. Nauczyciel, który swój zawód traktuje jak hobby, ma większą łatwość w wymyślaniu ciekawych gier albo zadań podczas lekcji, które nie tylko zaangażują dzieci, ale będą też rozrywką dla niego samego.

Elastyczność i wychodzenie poza schemat

Zagrożeniem dla kreatywności jest myślenie schematyczne i strach przed wychodzeniem poza ramy utrwalonych w szkole wzorów postępowania. Dlatego niezwykle ważną cechą kreatywnego nauczyciela jest umiejętność dostosowywania się do świata ucznia i zrozumienie jego potrzeb.

Mimo różnicy pokoleniowej, nauczyciel powinien wiedzieć co współcześnie interesuje jego wychowanków i rozumieć, że nowe technologie obecnie odgrywają w ich życiu ważną rolę. Warto wykorzystać je zatem jako narzędzie - nie tylko do rozrywki, ale też do doskonalenia wiedzy, np. poprzez korzystanie podczas lekcji z tablic interaktywnych albo platformy edukacyjnej online.  

Otwartość na nowości i chęć doskonalenia się


Organizacje edukacyjne oferują liczne szkolenia dla nauczycieli, które otwierają ich na nowości i doskonalą kompetencje - warto, by nauczyciele chętnie i regularnie w nich uczestniczyli. Dla przykładu Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów (OEZiK) udostępnia dla nauczycieli cykl szkoleń i ciekawych warsztatów. Jednym z nich jest szkolenie z platformy edukacyjnej Squla.pl połączone z prezentacją metod projektowania lekcji z jej wykorzystaniem, które odbędzie się już 9 czerwca w siedzibie OEZiK w Warszawie.

-
Tego typu szkolenia to idealna okazja do tego, by nauczyciele sami przekonali się, że istnieją już na rynku  produkty wspierające ich działania - mówi Małgorzata Munzer ze Squli - Dla nauczycieli dostęp do platformy Squla.pl jest darmowy i zawsze taki pozostanie, ponieważ wierzymy, że to nauczyciele są przede wszystkim inicjatorami zmian w szkolnictwie, a nie same instytucje państwowe. Chcemy zatem dostarczyć im narzędzie, które ułatwi i uatrakcyjni ich pracę.

Zindywidualizowane podejście i spostrzegawczość


Nauczyciel to przede wszystkim animator rozwoju osobowego ucznia. Dlatego ważne jest, by nauczyciel zauważał potencjał u każdego z nich - zarówno zdolnego, jak i tego, któremu nauka przychodzi z trudem. Powinien mieć świadomość, że każde dziecko wymaga zindywidualizowanego podejścia. Oprócz tych cech, które każdy nauczyciel powinien w sobie pielęgnować, ważne są również inne czynniki zewnętrzne, bez których nawet najbardziej kreatywny nauczyciel nie będzie w stanie osiągnąć sukcesu.

-
Miarą kreatywności nauczycieli, jest sukces dydaktyczny  jaki może być przez nią osiągnięty - mówi Jan Wierzbicki, Kierownik ds. Nauki w OEZiK w Warszawie - Jeśli wysiłki nauczyciela są wspierane i doceniane przez zwierzchników, to ma on motywację, aby być kreatywnym. Drugim elementem są sukcesy uczniów i zainteresowanie tematyką, jaka jest im przedstawiana w sposób innowacyjny.

Każdy dobry nauczyciel powinien i może być kreatywny. Kreatywność nauczyciela nie może być jednak ograniczana przez trudności organizacyjne i brak zauważenia oraz docenienia tego dobrego kierunku, przez innych - nauczycieli, dyrekcję, rodziców. Na efektywność nauczyciela i rozwijanie jego kreatywności, składa się zatem wiele elementów. Kreatywność to cecha, którą każdy nauczyciel może wypracować, zależy ona w dużej mierze od jego własnej inicjatywy, która będzie zauważana i wspierana przez jego współpracowników.

Reklama

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: nauczyciele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy