Jak ukształtować właściwe nawyki żywieniowe u malucha?

O tym, że w diecie powinny znajdować się świeże i mrożone warzywa, wiedzą już wszyscy, choć nie wszyscy je lubią. Podobno smaków trzeba się po prostu nauczyć, tak jak tabliczki mnożenia, a wówczas prawidłowe nawyki żywieniowe pojawiają się z czasem. Świadomi rodzice mogą je kształtować u dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Sprawdź, jak łatwo możesz to zrobić.

Nawyki żywieniowe można zacząć wypracowywać u dzieci już w chwili rozpoczęcia rozszerzania diety, co zwykle ma miejsce po ukończeniu 6 miesiąca życia. Niektórzy twierdzą, że na to, co dzieci będą lubiły jeść, ma wpływ dieta mamy w okresie ciąży, ale sensowniejsze jest skupienie się na pokazaniu maluchom całego spektrum smaków, gdy zaczynamy budować ich jadłospis. Jeżeli z konsekwencją będziemy podawać dziecku smaczne posiłki przyrządzone z warzyw mrożonych i świeżych, a zamiast niezdrowych przekąsek w ich rączkach pojawią się surowe warzywa, maluchy będą chętniej sięgać po soczystą marchewkę i krojonego w słupki ogórka niż po ciasteczka czy lizaki. Kształtowanie nawyków żywieniowych nie jest trudne. Wystarczy znać podstawowe zasady.

Jedz z dzieckiem wspólne posiłki!

Dzieci bardzo chętnie naśladują dorosłych, a więc z pewnością będą sięgać po to, co je mama i tata. Najlepszą formą kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych są więc wspólne posiłki. Maluchy będą chciały jeść to samo, co pojawi się na talerzu rodzica. Warto więc przygotowywać jeden posiłek dla całej rodziny, a nie gotować osobno dla rodziców i dla dziecka. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie listy dań, w których główną rolę będą odgrywać świeże i mrożone warzywa. Jeśli dorośli będą zajadać je ze smakiem, to samo uczynią dzieci. Dobrze jest sięgać właśnie po warzywa mrożone, bo wówczas czas przygotowania posiłków jest znacznie krótszy, a zawierają one porównywalną ilość cennych składników odżywczych do dań ze świeżych warzyw. W towarzystwie rodziców maluchy z przyjemnością zjedzą nawet dania, w których główną rolę odgrywa szpinak mrożony, marchewka lub kalafior mrożony.

Wspólne zakupy i wspólne przygotowywanie posiłków

Na co dzień warto wykorzystywać każdą okazję, by uczyć dziecko prawidłowych wyborów. Wspólne zakupy doskonale wpisują się w ten temat. Z samego kupowania warzyw i owoców można uczynić świetną zabawę. Warto pozwolić dziecku wybierać marchewkę na straganie. Maluch chętnie poszuka najładniejszego pomidora, najsmaczniejszego jabłka czy też największego banana. Trzeba pozwolić mu pobuszować w sklepowych zamrażarkach, gdzie dumnie prezentuje się zielony groszek mrożony albo kolorowe paczuszki z napisem "warzywa na patelnię".

Po przyjściu do domu zabawę można kontynuować. Wspólne przygotowywanie posiłku to dla malucha fantastyczna zabawa. Pod czujnym okiem mamy czy taty maluchy chętnie będą dorzucać mrożone warzywa do garnka, a potem dzielnie doprawiać zupę. Z wielką ochotą popatrzą, jak pod wpływem temperatury warzywa na patelnię zamieniają się w pyszny posiłek. Bardzo chętnie będą obserwować, jak wiśnie i truskawki mrożone stają się tymi pysznymi owocami, które pamiętają z letnich miesięcy, a potem chętnie będą je zajadać wraz z naleśnikami lub pysznymi, twarogowymi placuszkami.

Angażowanie maluchów w takie czynności sprawi, że oswoją się z warzywami i owocami, polubią ich smak i chętnie będą po nie sięgać. To zaprocentuje nie tylko w okresie ich rozwoju, ale także w ich dorosłym życiu.

materiały promocyjne partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy