Jak wybrać mieszankę
Zastanów się nad potrzebami smyka, a łatwiej ci będzie dobrać idealne mleko. Podpowiadamy, jakimi kryteriami można się przy tym kierować.
Producenci dbają, by skład mieszanki modyfikowanej był maksymalnie zbliżony do pokarmu mamy. Dzięki temu maluchy karmione butelką rozwijają się równie szybko i rosną równie zdrowo, jak te na pokarmie z piersi.
Trzeba tylko dobrać dla smyka odpowiedni produkt spośród wielu dostępnych na rynku. Na sklepowych półkach znajdziesz przysmaki wzbogacone w probiotyki, czyli dobroczynne bakterie korzystnie wpływające na równowagę mikroflory jelitowej - np. NAN Activ, HiPP Plus, Nestlé Junior Bifidus.
Nie brakuje też takich z dodatkiem prebiotyków - cukrów, pobudzających rozwój dobrych bakterii jelitowych (Bebilon, Bebiko, Humana 2 Plus).
Choć mleka te nie dostarczają przeciwciał jak pokarm mamy, wzmacniają naturalną odporność dziecka i zapobiegają biegunkom oraz zaparciom. Możesz sięgnąć także po mieszanki, które zawierają występujące w pokarmie mamy kwasy tłuszczowe LC PUFA (NAN Active, Enfamil Premium, Humana 1 Premium).
Trudno ci podjąć decyzję? Jeśli bobas dobrze się rozwija, nic mu nie dolega i nie jest obciążony alergią, możesz podawać mu dowolną mieszankę mleczną przeznaczoną dla dzieci zdrowych, np. z serii: NAN Active, Bebiko, HiPP Plus, Bebilon, HiPP Bio, Humana.
Co innego, jeśli smyk ma problemy zdrowotne. Wtedy w jego butelce powinna się znaleźć mieszanka, która pomoże łagodzić dolegliwości lub preparat mlekozastępczy. Podpowiadamy, co wybrać...
Dla alergika
W przypadku alergii pokarmowej podaje się hydrolizat z białek serwatkowych (np. Bebilon Pepti) lub hydrolizat kazeiny (np. Nutramigen). Coraz rzadziej zalecane są mieszanki sojowe oparte na białku roślinnym (Bebilon sojowy, ProSobee, Isomil), gdyż soja często wywołuje alergię, podobną do uczulenia na białka mleka krowiego. Dzieciom z ciężką postacią alergii poleca się Bebilon Neocate. Preparat ten ma gorzkawy smak.
Przy ryzyku alergii
Brzdącom, u których istnieje ryzyko wystąpienia alergii (ich rodzice lub rodzeństwo są uczuleniowcami), profilaktycznie należy podawać preparaty oznaczone symbolem HA, czyli hipoalergiczne. Do wyboru masz mieszanki takie jak Bebilon HA, NAN HA, Bebiko HA, Humana HA. Takiego mleka nie mogą jednak pić dzieci ze skazą białkową.
Dla wcześniaka
Dzieci, które przyszły na świat zbyt wcześnie lub z niską masą urodzeniową, w pierwszym okresie życia powinny pić specjalne mieszanki, bardziej kaloryczne, z większą ilością białka i wapnia, np. Bebilon Nenatal, Alprem. Można je kupić tylko w aptece.
Dla głodomorka
Zdrowym malcom z dużym apetytem należy podawać mieszanki początkowe zagęszczone skrobią, np. Humana 1 Plus, a starszym dzieciom - mleka z dodatkiem kleiku ryżowego (NAN 2R i 3R, Bebiko 2R i 3R, Bebiko Junior 4 R, Nestlé Junior R, Humana 3 R) lub gryki (Humana 2 Plus na dobranoc). Brzdąc trawi je dłużej, więc nie poczuje głodu zbyt szybko.
Dla chorowitka
Dzieciom z zaburzeniami wchłaniania i trawienia należy podawać specjalne preparaty dietetyczno-lecznicze, jak Bebilon pepti MCT, Pregestimil, Humana z MCT. Zawierają one lekkostrawne, łatwo przyswajalne tłuszcze MCT, nie obciążające układu pokarmowego.
Przy ulewaniu
Jeśli brzdąc ma problem z cofaniem się treści pokarmowej żołądka, powinien pić mleko o zwiększonej gęstości, np. Bebilon AR, NAN AR, Enfamil AR. Zawierają substancje, które w brzuszku gęstnieją (np. mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego, skrobię ryżową lub ziemniaczaną) i dzięki temu zapobiegają cofaniu się pokarmu do przełyku.