Jak zapobiec wzdęciu brzuszka?
Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby pomóc smykowi, który miewa kłopoty z trawieniem.
Problemy z brzuszkiem to jedna z najczęstszych przypadłości niemowląt. Skąd się biorą? Wytłumaczenie jest proste: przewód pokarmowy u tak małego dziecka jest jeszcze bardzo niedojrzały i nie zawsze potrafi poradzić sobie ze strawieniem substancji, które wraz z pokarmem (także mlekiem mamy) otrzymuje smyk.
U niektórych dzieci wzdęcia mogą być spowodowane nietolerancją laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Z kolei u innych wzdęty brzuszek, któremu towarzyszy rozpaczliwy płacz, zaciskanie piąstek i podkurczanie nóżek oznacza kolkę... Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko wystąpienia bolesnych wzdęć brzuszka u maleństwa. Oto one.
Gdy karmisz piersią, skoryguj swoje menu
Jeżeli dokuczliwe wzdęcia miewa maluszek karmiony naturalnie, prawdopodobnie w codziennym jadłospisie jego mamy jest z dużo potraw ciężkostrawnych i wzdymających (np. groch, fasola, kapusta, kalafior) lub zawierających dużą ilość konserwantów (np. paczkowana wędlina, pieczywo o przedłużonej trwałości, keczup). Aby uchronić maleństwo przed bólem brzuszka, powinnaś usunąć je ze swojej diety.
Zmień technikę karmienia maluszka
Z powodu nagromadzenia gazów i wzdęć znacznie częściej niż dzieci, które otrzymują pierś, cierpią niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym. Często wystarczy jedynie lekko zmodyfikować technikę podawania butelki, by dolegliwości ustąpiły. Jeżeli twoje maleństwo ssie bardzo szybko i razem z pokarmem połyka hausty powietrza, dbaj, aby smoczek cały czas był wypełniony mlekiem. Po karmieniu potrzymaj malucha pionowo, aby mu się odbiło.
Delikatnie oprzyj go na swoim ramieniu i poklep po pleckach. Staraj się też regularnie karmić brzdąca, aby przerwy w piciu mleka nie były zbyt duże (wygłodzone dziecko zawsze pije łapczywie). Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać, a u malca dodatkowo pojawi się np. biegunka, wybierz się z nim do pediatry. Być może przyczyną bolesnych wzdęć jest alergia, - wtedy konieczna okaże się zmiana mieszanki.
Podawaj preparaty wspomagające trawienie
Wystąpieniu dolegliwości trawiennych u szkraba może też zapobiec regularne dawanie dziecku do picia herbatki koperkowej, np. HiPP, BoboVita, Plantex Duo. Koper włoski wspomaga pracę żołądka, łagodzi niestrawność, kolki oraz wzdęcia.
Herbatkę możesz podawać maluszkowi już nawet w 1. miesiącu życia. Jeśli smyk jest karmiony piersią, warto, byś profilaktycznie piła ją również sama. Po konsultacji z pediatrą możesz też sięgnąć po specjalne środki, zmniejszające wydzielanie gazów w jelitach, poprawiające pracę przewodu pokarmowego i działające rozkurczowo, np. Bobotic, Infacol, Esputicon.