Reklama

Mycie rąk, dlaczego to takie ważne

Higieny rąk możesz uczyć już półtorarocznego smyka. To nie tylko dobry nawyk, ale przede wszystkim skuteczny sposób uniknięcia chorób.

Przyczyną wielu zakażeń, zatruć pokarmowych, przeziębień czy grypy są wirusy i bakterie przenoszone na brudnych rękach. Wystarczy, że smyk odruchowo potrze nie umytymi rękami okolice nosa, ust czy oczu i już narażony jest na ryzyko infekcji. Zanim mały organizm rozpozna drobnoustroje wytwarzając odpowiednie przeciwciała, infekcja już się rozwija. Dlatego lekarze podkreślają, że jednym z najskuteczniejszych sposobów obrony przed chorobami jest właśnie mycie rąk.

Dawaj malcowi dobry przykład

Dziecko powinno zapamiętać, że musi umyć ręce przed każdym posiłkiem, zawsze po skorzystaniu z toalety (nawet, gdy załatwia się do nocnika), po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami oraz zawsze, gdy ręce się ubrudzą. Pięcio- i sześciolatkowi przypominaj o myciu rąk po kichaniu czy kasłaniu, zwłaszcza, gdy zasłania ręką nos i usta.

Reklama

• Rysunki na korkowej tablicy

Dobrym pomysłem jest powieszenie w widocznym miejscu rysunków przypominających, kiedy myć ręce (takie jakie są w przedszkolu). Możesz je narysować sama albo przykleić gotowe wskazówki. Najlepszym jednak sposobem nauki jest dawanie szkrabowi dobrego przykładu. Maluch wiele czynności przyswaja, obserwując swoich rodziców. Potem bardzo chętnie ich naśladuje. Niech pociecha widzi, że zawsze myjesz ręce przed posiłkiem, po wyjściu z toalety, po powrocie do domu. Wytłumacz dlaczego to ważne

Maluch musi rozumieć, po co ma myć ręce, zwłaszcza, gdy nie widać na nich brudu. Wytłumacz, że kiedy dotyka rzeczy, na rękach gromadzi się niewidzialny brud, który może usunąć tylko mydło i ciepła woda.

• Eksperyment ze ściereczką

Niektóre dzieci może przekonać stwierdzenie, że dzielny Spiderman zawsze pamięta o myciu rąk, bo to jego tajna broń w walce z zarazkami. Możesz też przeprowadzić z maluchem eksperyment, by lepiej zrozumiał potrzebę higieny rąk. Weź białą ściereczkę, zmocz w wodzie i przetrzyj nią blat stołu, telewizor. Pokaż smykowi, jak ścierka zmieniła kolor z białego na szary. Wytłumacz, że to samo dzieje się z dłońmi, gdy dotykają różnych przedmiotów.

Ćwiczcie razem krok po kroku

By nauczyć się prawidłowo myć rączki, maluch będzie potrzebował twojej pomocy. To, co nam wydaje się bardzo łatwe, dla dwulatka może takie nie być.

• Frajda dla dwulatka

Najpierw namoczcie dłonie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, po czym dokładnie je namydlcie. Zachęć, by dziecko robiło "szur-szur" rączkami, aż wytworzy się piana. Sprawisz mu frajdę, gdy pozwolisz samodzielnie spłukać ręce. Kontroluj tylko, czy wykonał to dobrze. Uwaga! Aby całkowicie usunąć zarazki, mycie rąk powinno trwać ok. 30 sekund. Na koniec trzeba wytrzeć ręce starannie ręcznikiem, bo drobnoustroje łatwiej przylegają do rąk wilgotnych.

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy