Rozsyp wokół gniazda. Żadna mrówka nie pojawi się już w twoim ogrodzie
W zasadzie obecność mrówek w ogrodzie nie powinna być źródłem zmartwień. Owe stworzenia usuwają resztki organiczne oraz zjadają larwy szkodzących uprawom owadów. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli mrówek pojawi się zbyt dużo, to wówczas mogą zacząć stanowić zagrożenie dla roślin. Jak znaleźć ich gniazdo i co zrobić, żeby się ich pozbyć? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Jak znaleźć gniazdo mrówek?
Mrówki to stworzenia, które przez wiele osób są uważane za pożyteczne. Rzeczone owady kopią w podłożu gniazda złożone z wielu tuneli i korytarzy. Tym samym przyczyniają się do spulchniania gleby. Co więcej, mrówki żywią się resztkami roślin oraz gąsienicami i larwami szkodników.
Trzeba jednak przyznać, że mrówki mogą zacząć stanowić problem, gdy ich populacja w ogródku znacząco się rozwinie. Stworzenia podgryzają korzenie roślin, doprowadzając do ich obumierania. Co więcej, mrówki żyją w symbiozie z mszycami. Ochraniają one żerujące na wielu warzywach szkodniki w zamian za słodką spadź. Rzeczona substancja to produkt uboczny powstający przy okazji żerowania mszyc.
Jak znaleźć gniazdo mrówek? W zlokalizowaniu tego miejsca mogą nam pomóc same mrówki. Wystarczy obserwować ich ścieżki - stworzenia poruszają się zawsze tymi samymi trasami. Owe insekty najczęściej zakładają gniazda w piaszczystych glebach. Warto szukać ich blisko murów, większych kamieni czy składowanych kawałków drewna.

Jak pozbyć się mrówek z ogródka? Insekty nie znoszą tego zapachu
Inwazja mrówek w ogródku oznacza kłopoty. Jak sobie poradzić z nieproszonymi gośćmi? Można wykorzystać specjalistyczne środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Okazuje się jednak, że warto najpierw wypróbować naturalne specyfiki, które możemy przygotować samodzielnie w domowych warunkach.
Jednym z takich specyfików jest preparat na bazie czosnku. Należy zaopatrzyć się w 1-2 główki rzeczonego warzywa, a następnie zgnieść je i zagotować w 1,5 l wody. Następnie całość umieszczamy w słoiku i pozostawiamy na około 24 godziny. Po tym czasie substancję należy wylać w okolicach ścieżek mrówek bądź bezpośrednio w ich gnieździe. Ostry aromat czosnku powinien przepędzić insekty.
Mrówkinie znoszą także zapachu lawendy, nagietków, dalii, szałwii, mięty pieprzowej czy piołunu. Chcąc zabezpieczyć się przed inwazją mrówek, warto posadzić tego rodzaju rośliny w swoim ogródku.
Co ciekawe, w rozwiązaniu problemu z mrówkami pomogą fusy po kawie - stworzenia wprost nie cierpią jej zapachu. Ów produkt rozsypany wokół gniazda będzie stanowić pewnego rodzaju barierę, która uniemożliwi mrówkom korzystanie z wcześniej wytyczonych tras. Podobne zastosowanie ma cynamon lub pieprz.