Nauka chodzenia po 12 miesiącu życia

Według ScienceDaily, dzieci zaczynają chodzić w tej samej fazie rozwoju mózgu, co większość chodzących ssaków.

Dziecko potrzebuje na rozpoczęcie chodzenia pełnego roku
ThetaXstock

"Ludzie mają oczywiście więcej komórek nerwowych i większe mózgi niż wiele innych naziemnych gatunków ssaków, ale odnośnie chodzenia, rozwój mózgu wydaje się być podobny do pozostałych ssaków - mówi Martin Garwicz, neuropsycholog z zespołu w Lund University.

- Nasze badanie wykazuje, że różnica jest ilościowa a nie jakościowa".

Wiedza, że człowiek ma unikalną pozycję wśród ssaków jest nie tylko głęboko zakorzeniona wśród laików, ale znajduje także odbicie w różnych badaniach związanych z naszym rozwojem i ewolucją mózgu.

"Nasze badanie mocno sprzeciwia się tym sądom i przez to rzuca nowe światło na teorie np. w ewolucyjnej i rozwojowej biologii - tłumaczy Martin Garwicz - Z drugiej strony nasze odkrycie dobrze wpasowuje się w podobieństwa pomiędzy genomami różnych ssaków.

Być może te różnice nie są aż tak zaskakujące. Chociaż produkty końcowe +człowiek+ i +szczur+ mogą być różne, wyniki badań sugerują, że elementy budujące i zasady zgodnie z którymi te elementy oddziałują na siebie wzajemnie w czasie rozwoju mogą być takie same.

Poszukiwania miały swój początek w próbie zrozumienia rozwoju motorycznego dwóch daleko spokrewnionych gatunków. Szwedzi porównali 24 gatunki, które reprezentują większość chodzących ssaków.

Niektóre z nich, jak wielkie małpy, są blisko ewolucyjnie z nami związane, podczas gdy inne, jak gryzonie, czy słonie, odeszły od naszej ewolucyjnej ścieżki ok. 90 - 100 mln. lat temu.

Bez względu na różnice w mózgach i rozmiarze ciała, okresie ciąży i dojrzałości mózgu w czasie porodu, porównanie wykazuje, że młode ze wszystkich gatunków zaczynają chodzić w podobnym momencie rozwoju mózgu.

Ludzie mogą być unikalni, ale nie pod tym względem. Kiedy system nerwowy osiąga określony poziom dojrzałości, zaczyna się nauka chodzenia, bez względu na to czy mamy do czynienia z jeżem, źrebakiem czy ludzkim dzieckiem.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas