Niemowlę w upale
Gdy z nieba leje się żar, trudno wytrzymać dorosłym. Jeszcze trudniej - najmłodszym. Na szczęście są sposoby, by się ochłodzić bez ryzyka przeziębienia.
Maluszki nie znoszą gorąca. To dobrze - ich organizm nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych gruczołów potowych, łatwo więc się przegrzewa i odwadnia. Dlatego gdy na termometrze słupek rtęci zbliża się do 30 st. C, lepiej nie wychodzić z dzieckiem na dwór.
Niestety w domu również trudno wówczas znaleźć orzeźwiający chłód. Jak w zdrowy sposób obniżyć temperaturę w waszym mieszkaniu? Oto sprawdzone pomysły polecane przez pediatrę!
Zasłaniaj okna
Dzięki temu słońce nie nagrzeje wnętrza domu i będzie w nim chłodniej. Jeśli nie masz żaluzji lub rolet, powieś jasne zasłony o grubym splocie - takie najlepiej odbijają promienie. Jeśli masz balkon, dodatkowo osłoń go np. jasnym kocem lub prześcieradłem powieszonym na sznurku.
Wieszaj wilgotne ręczniki
Zanurz ręczniki w zimnej wodzie, mocno je wyciśnij i powieś w pobliżu łóżeczka (np. na krześle lub na wieszaku do spodni) - w ten sposób szybko nawilżysz i schłodzisz powietrze. Nie rozwieszaj w pokoju dziecka prania - pachnące proszki i płyny do płukania wydzielają opary, na które maluch może zareagować alergią.
Wietrz rano i wieczorem
Jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż panująca w domu, wszystkie okna powinny być zamknięte. Mieszkanie przewietrz w godzinach porannych, gdy na dworze nie jest jeszcze upalnie. W ciągu dnia możesz zrobić też przeciąg kontrolowany - oczywiście gdy nie ma w pobliżu dziecka. Pokój dziecka wietrz tuż przed położeniem go spać.
Jeśli łóżeczko stoi na tyle daleko, że chłodny powiew nie zawieje malca, na noc możesz zostawić mu uchylone okno. Zredukuj do minimum bieliznę pościelową: ciepłą kołderkę zastąp lekkim kocykiem. W czasie popołudniowej drzemki, kiedy obniża się temperatura ciała, okryj dziecko tetrową pieluszką.
Przecieraj wilgotną myjką
Co pewien czas główkę malucha, jego paszki i fałdki skóry odświeżaj mokrą myjką. Do przecierania brzdąca możesz używać wilgotnych chusteczek, które nie tylko dają uczucie chłodu, ale też pielęgnują skórę. Wybieraj te z formułą "no more tears", bo nie podrażniają oczu maluszka i nadają się do czyszczenia całego ciała.
Zmień nawilżacz w klimatyzator
Kiedy jest upał i powietrze staje się suche oraz gorące, używaj nawilżacza. Wsyp do pojemnika z wodą kostki lodu, a wtedy wydobywająca się z urządzenia mgła wodna będzie nie tylko nawilżać, ale i schładzać powietrze.
Włączaj wentylator
Uważaj jednak, by strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na brzdąca. Najbezpieczniej wstawić wentylator na najwyższych obrotach do zamkniętego pokoju i schłodzić pomieszczenie do ok. 22 st. C. Zabezpiecz też przewody elektryczne - powinny znajdować się poza zasięgiem rączek dziecka.
Zdejmuj pieluszkę
Gorące powietrze i szczelnie zapięta pielucha to prosta droga do odparzeń - aby do nich nie dopuścić, jak najczęściej wietrz pupę malucha. Podczas każdego przewijania pozwól mu pobaraszkować chwilę bez pampersa. Możesz nawet położyć tak smyka na jakiś czas w kojcu albo na dywanie, na specjalnym nieprzemakalnym podkładzie.
Pozwól bawić się na golaska
W gorące dni zakładaj dziecku luźne i przewiewne, bawełniane ubranka - wystarczy body lub cienki pajacyk. Zrezygnuj z nakładania skarpetek. Nawet najcieńsze wytwarzają dodatkowe ciepło. W największe upały maluch może bawić się też w samej pieluszce. Nic tak nie poprawi mu humoru! Pamiętaj, że zimne rączki i nóżki nie oznaczają wyziębienia, ale pot na szyi, główce i pod pachami oznacza przegrzanie. Aby sprawdzić, czy maluchowi nie jest chłodno, dotykaj karku.
Wykąp malucha
Jeśli niemowlę źle znosi upały, kaprysi i popłakuje, zafunduj mu relaksującą kąpiel chłodzącą (ale nie w zimnej wodzie!). Woda powinna mieć temperaturę ok. 37 st. C, aby rozgrzany upałem brzdąc nie doznał szoku termicznego. Jeśli maluszek ma potówki, do kąpieli możesz dodać napar z rumianku (jeśli dziecko nie jest na niego uczulone).
Woda wysusza skórę, dlatego po kąpieli lub zabawie w wodzie nasmaruj bobasa lekkim mleczkiem nawilżającym, które nie zatyka porów skóry. Jeśli twój szkrab potrafi już siedzieć, zaproponuj mu zabawę w nadmuchiwanym baseniku. Posadź smyka w wodzie, podaj mu gąbkę i kubki - bawiąc się nimi, będzie chłodził się wodą. Nie musisz ograniczać pluskania w domowym basenie tylko do łazienki - możesz przenieść się do salonu i okryć podłogę folią malarską. Pamiętaj, by ani na chwilę nie spuszczać z oka kąpiącego się maluszka.
Używaj wody w aerozolu
Rozpylona mgiełka wody nawilży i ochłodzi powietrze, możesz także spryskiwać nią niemowlę. Wybieraj wodę nieperfumowaną, bez alkoholu, najlepiej z adnotacją, że jest przeznaczona także dla maluchów. Jeśli chcesz jej używać wyłącznie do nawilżania powietrza, trzymaj ją w lodówce.
Podaj schłodzony gryzak
Nawet jeśli twój maluch jeszcze nie ząbkuje, w upalny dzień podawaj mu do zabawy wodny gryzak schłodzony w lodówce lub specjalny smoczek również przystosowany do chłodzenia.
Beata Bujak