Reklama

Nosimy malucha

Dziecko najlepiej i najbezpieczniej czuje się w twoich objęciach. Jak więc trzymać malca, by jego kręgosłup dobrze się kształtował?

Dopóki maluch nie zacznie sam się przemieszczać, musimy często nosić go na rękach, transportując z jednego miejsca na drugie. Dla naszych pleców to spore obciążenie. Dlatego, aby nie bolał nas kręgosłup, warto nauczyć się nosić dziecko w odpowiedni sposób. Prawidłowy chwyt ma też duże znaczenie dla kręgosłupa maluszka. W pierwszych miesiącach jest on podatny na deformacje, dlatego niewłaściwe trzymanie dziecka może źle wpłynąć na jego plecy. Przeczytaj więc, na co zwrócić uwagę, nosząc niemowlaka, i jakie pozycje są najlepsze.

Zachowaj spokój

Dziecko wyczuwa to, w jaki sposób trzymasz je w ramionach. Gdy twój dotyk jest niepewny i chaotyczny, wywołujesz u malca niepokój. To zaś powoduje u dziecka spięcie i prężenie całego ciała oraz poczucie zagrożenia. Z kolei pewny i spokojny chwyt daje maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. Dlatego biorąc go na ręce, unikaj nerwowych i niepewnych ruchów. Zanim weźmiesz malucha w ramiona, uprzedź go o tym, by nie poczuł się zaskoczony. Gdy leży w łóżeczku, stań tak, by cię widział (lub dotknij jego ciała), i powiedz, że teraz go podniesiesz. Jeśli leży na brzuchu, obróć go na bok lub plecy, podtrzymując tułów dłońmi.

Reklama

Trzymaj główkę

Podnosząc dziecko, pamiętaj, że dopóki jego głowa chwieje się na boki lub opada, trzeba ją stale podtrzymywać (zwykle do 4. miesiąca). Dlatego biorąc na ręce dziecko w pierwszych miesiącach, wsuwaj jedną rękę pod jego kark, by dłoń objęła od spodu główkę, a drugą rękę umieść pod jego pośladkami, ujmując je szeroko rozstawionymi palcami. Następnie unoś dziecko powoli i przytulaj lekko do swojej piersi. Pamiętaj: głowa malucha cały czas powinna znajdować się w jednej linii z tułowiem.

Asekuruj kręgosłup

W pierwszych miesiącach życia dziecka jest on miękki i lekko zaokrąglony, co jest wynikiem ułożenia płodowego. Ten kształt litery C kręgosłup malca traci pod koniec 3. miesiąca życia - wtedy, gdy leżący na brzuszku maluch sam trzyma główkę w górze. Dlatego w pierwszych miesiącach podczas noszenia szkraba musisz dbać o to, by plecy miały na całej swej długości stabilne podparcie. To zapobiegnie ewentualnym deformacjom kręgosłupa i stawów biodrowych. Te części ciała dziecka wykształcą się i wzmocnią na tyle, by mogło ono samodzielnie siedzieć przez dłuższy czas bez podparcia, około 10. miesiąca. Dopiero wtedy można całkowicie bezpiecznie bez obaw podnosić malucha, chwytając go tylko dłońmi pod obie paszki.

Dbaj o nóżki

Ze względu na rozwój stawów biodrowych, przez pierwsze trzy miesiące życia dziecko powinno trzymać nóżki nieco podkurczone i lekko odwiedzione na boki - w pozycji "żabki". Dlatego do 3. miesiąca staraj się nosić malca tak, by jego brzuszek przylegał do twojego ciała, a nóżki nie były na siłę odginane na boki!

Zmieniaj strony

Gdy nosisz dziecko, układaj je raz na lewej, a raz na prawej ręce. W ten sposób nie tylko odciążasz swój kręgosłup, ale też równomiernie wzmacniasz obie strony ciała dziecka, zapobiegając asymetrii. Tę zasadę stosuj także podczas innych czynności przy maluszku.

A może w chuście?

Jeśli chcesz trzymać maluszka w swoich ramionach, a jednocześnie mieć obie ręce wolne (bo np. musisz pozmywać naczynia), włóż go do chusty. Jest ona zdrowa dla kręgosłupa - twojego oraz dziecka. Możesz w niej nosić malca już od pierwszych dni życia, nawet do ukończenia 3 lat. Jednak w przypadku malutkiego dziecka, które samodzielnie nie trzyma główki, zastosuj takie wiązanie, by była ona dobrze podparta (ale nie przygięta dla klatki piersiowej).

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | kręgosłup | bół kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy