Palenie sprzyja ciążom pozamacicznym
Według "American Journal of Pathology" zawarta w dymie tytoniowym substancja powoduje reakcję, mogącą doprowadzić do ciąży pozamacicznej.
Ciąża pozamaciczna (ektopowa) powstaje, gdy zapłodnione jajo zagnieździ się poza jamą macicy - na przykład w jajowodzie, jajniku, jamie brzusznej bądź miednicy.
Ponieważ w takich warunkach płód prawie nigdy nie może się prawidłowo rozwijać, ciąża pozamaciczna zwykle prowadzi do poronienia lub poważnego krwotoku, zagrażającego życiu matki. Szczególnie rzadkie są ciąże pozamaciczne w brzuchu - raz na 100 tys. przypadków.
Naukowcy z Edinburgh University zaobserwowali, że kotynina - metabolit zawartej w dymie tytoniowym nikotyny - wyzwala reakcję podwyższającą poziom białka PROKR1 w jajowodach, co zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej.
W normalnych warunkach białko to pozwala zapłodnionej komórce jajowej zagnieździć się w jajowodzie.
U palących kobiet, w przypadku których doszło do ciąży pozamacicznej, poziom PROKR1 w jajowodach był dwukrotnie wyższy niż u niepalących po przebytej prawidłowej ciąży.
Białko hamuje skurcze jajowodów, co zakłóca przemieszczanie się komórki jajowej w stronę macicy.
Jak się ocenia, palenie tytoniu zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej mniej więcej czterokrotnie. W krajach uprzemysłowionych nawet jedna na pięćdziesiąt ciąż może być ekotopowa.
Ciąże pozamaciczne są główną przyczyną śmierci matek w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży. Ciąży pozamacicznej sprzyjają stany zapalne przydatków.
Wywołuje je głównie przenoszona drogą płciową Chlamydia trachomatis - stąd takie ciąże częściej występują w krajach o większej swobodzie obyczajowej.
Także zabiegi chirurgiczne, irygacje i patologie jajników, sprzyjają ciąży ektopowej.