Reklama

Pierwsze oznaki ciąży

Podpowiadamy, co może świadczyć o tym, że wkrótce zostaniesz mamą.

Niezależnie od tego, czy jest to wcześniej zaplanowana oraz wyczekana ciąża, czy też kompletne zaskoczenie, pierwsze zwiastuny odmiennego stanu u większości kobiet bywają podobne. Sprawdź, jakie sygnały może wysyłać twój organizm po poczęciu dziecka oraz w jaki sposób radzić sobie z typowymi ciążowymi dolegliwościami.

Mdłości i wymioty
Zajście w ciążę wiąże się ze wzrostem poziomu hormonu HCG. Niestety, za jego sprawą w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu mogą zacząć ci dokuczać mdłości i wymioty. Poranne nudności miewa większość kobiet spodziewających się dziecka. Niektóre z przyszłych mam odczuwają wówczas jedynie niechęć do pewnych pokarmów, inne wymiotują sporadycznie, jednocześnie nie tracąc apetytu, jeszcze inne bardzo chciałyby zwymiotować, ale pomimo starań nie mogą tego zrobić. Są też takie, które reagują torsjami na każdy posiłek, napój lub też na określone zapachy, niezależnie od pory dnia.

Reklama

Aby temu zaradzić:

zaczynaj dzień od śniadania podanego do łóżka - w pozycji półleżącej na boku przegryź sucharek, herbatnik lub imbirowe ciasteczko;

popij posiłek sokiem z jabłek lub herbatką imbirową (imbir skutecznie łagodzi mdłości!);

w ciągu dnia jedz wyłącznie lekkostrawne posiłki;

spożywaj małe porcje dań, za to częściej;

możesz również ssać kawałki cytryny lub pogryzać imbir.

Uczucie zmęczenia

Już po południu padasz z nóg, często ziewasz, a po przejściu kilkuset metrów dostajesz zadyszki? To całkiem naturalne. Zmęczenie jest nieodzownym elementem ciąży. Pojawia się już kilkanaście dni po zapłodnieniu i często jest właśnie jej pierwszym zwiastunem.

Jak sobie z nim radzić?

nie próbuj oszukać swojego organizmu i odpoczywaj w każdej wolnej chwili:

zadbaj o swoją dietę - zajadaj zielone warzywa i czerwone mięso (zawierają żelazo i kwas foliowy), sok żurawinowy i z czarnej porzeczki (ze względu na zawartość witamin z grupy B, C i E), kakao i ciemną czekoladę (mają dużo magnezu).

Drażliwość piersi

Za ich tkliwość i mrowienie również odpowiadają hormony. Tuż po zapłodnieniu piersi stają się pełniejsze, a otoczka brodawki wyraźnie ciemnieje. Choć powiększają się przez cały czas trwania ciąży, dokuczliwość związana z zachodzącymi w nich zmianami jest największa w pierwszych tygodniach.

Oto, jak temu zaradzić:

kup wygodny, nie uciskający biustonosz bez fiszbin.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy