Reklama

Pierwszy raz sama z wnukiem

Boisz się, że nie poradzisz sobie z opieką nad nim? Pomożemy ci! Oto prosta instrukcja obsługi maluszka.

Choć wielokrotnie odwiedzałaś swojego ukochanego wnuka lub wnuczkę, tuliłaś maleństwo w ramionach i bawiłaś się z nim, na samą myśl, że już wkrótce na dłużej zostaniesz z maluchem sama, czujesz strach...

Nie przejmuj się, to normalne. W końcu swoimi dziećmi zajmowałaś się wiele lat temu. Nic więc dziwnego, że zapomniałaś już, jak szybko uspokoić, uśpić czy nakarmić niemowlę.

Przychodzimy z pomocą!

Dzięki naszym praktycznym wskazówkom bezbłędnie zaopiekujesz się swoim małym skarbem. A wspólnie spędzony czas da ci nie tylko satysfakcję i solidny zastrzyk energii, ale też całe mnóstwo czułości i miłości.

Reklama

Spacer krok po kroku 

To, że świeże powietrze służy dziecku, wiadomo nie od dziś. Dlatego nie rezygnuj z wyjścia na dwór. Jednak, aby spacer był udany, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Zanim wyjdziecie

Porę spaceru dostosuj do rytmu dnia dziecka. Przed wyjściem nakarm je i przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria.

Rady dla ciebie

Na spacer weź ze sobą: krem ochronny na słońce, chusteczki nawilżane, pieluchę tetrową i kilka jednorazowych, zapasowy smoczek, ulubioną zabawkę malca, dodatkowy koc i folię przeciwdeszczową. Koniecznie zabierz też picie i jakąś przekąskę dla smyka, np. deserek. D Ubranie na cebulkę Kiedy zrobi się cieplej, po prostu zdejmij dziecku dodatkowy sweterek czy bluzę - dzięki temu nie zgrzeje się.

Karmienie bez stresu

O tym, że jest głodne, dziecko zapewne poinformuje cię samo gromkim krzykiem.

Jeżeli niemowlę jada wyłącznie posiłki mleczne, przygotuj mleko modyfikowane według przepisu, który znajdziesz na opakowaniu. Gdy smyk je mleko mamy, podgrzej (do ok. 37°C) porcję odciągniętego wcześniej pokarmu, wstawiając butelkę na kilka minut do naczynia z gorącą wodą. Przed podaniem, wylej kroplę płynu na wewnętrzną stronę nadgarstka, by sprawdzić, czy nie jest zbyt gorący.

Starszakowi oprócz mleka możesz też podać zupkę, jarzynkę lub przecier owocowy. Najlepiej sięgnij po gotowy słoiczek odpowiedni dla dzieci w wieku twojego wnuka.

Strategia usypiania

Choć już pora na dobranoc, to maleństwo nie chce zasnąć? Podpowiadamy, co pomoże mu szybko zapaść w głęboki sen.

Wieczorny rytuał

Dzięki kilku prostym czynnościom wykonywanym po kolei, wyciszysz dziecko i ułatwisz mu zaśnięcie. Wcześniej dowiedz się, o której zwykle zasypia i spróbuj położyć je o tej samej porze.

Rady dla ciebie

Najpierw wykąp maluszka i przebierz go w pidżamkę.

Podaj sycącą kolację, np. kaszkę.

Następnie połóż malca do łóżeczka. Otul go kołderką i delikatnie pogładź po rączce.

Jeśli brzdąc marudzi lub płacze, zostań przy nim chwilę i czule pogłaszcz go po główce.

W nagłej sytuacji

Dziecko nieoczekiwanie dostało gorączki lub zaczęło wymiotować? Oto rady, co robić.

Gdy jest rozpalone, zmierz mu temperaturę. Jeżeli termometr wskaże powyżej 38,5°C, natychmiast podaj lek przeciwgorączkowy w zawiesinie lub czopku, np. Ibufen, Calpol, Nurofen. Dawkę dobierz do wieku oraz wagi maluszka (szczegółowe wskazówki znajdziesz na opakowaniu).

Gdy wymiotuje i/lub ma biegunkę, podawaj mu wodę - zapobiegniesz groźnemu odwodnieniu.

Patenty na uspokajanie

Polecane przez psychologów

Nie ma gotowej recepty na wyciszenie płaczącego niemowlęcia. Dlatego warto przetestować różne sposoby, a potem wybrać ten najskuteczniejszy. Sprawdź, co może pomóc ci uspokoić dziecko.

Dlaczego płacze

Najczęściej przyczyną niemowlęcych łez jest głód. Poza tym dzieci łkają z powodu zmęczenia (lub rozdrażnienia od nadmiaru bodźców), zimna, bólu, nudy oraz potrzeby bycia blisko swojej mamy.

Rady dla ciebie

Zachowaj spokój Nawet jeśli dziecko płacze przez dłuższy czas, nie wpadaj w panikę. Spokojnie weź malca na ręce, przytul i ponoś w jego ulubionej pozycji przez klika minut.

Pomasuj brzdąca

Dotyk to jedna z podstawowych potrzeb dziecka. Dlatego delikatne koliste ruchy wykonywane ciepłą dłonią potrafią zdziałać cuda.

Podaj smoczek

Niemowlęta często płaczą z niezaspokojonej potrzeby ssania. Podanie wtedy smoczka sprawia, że smyk jest spokojniejszy.

Odwróć uwagę

Możesz przejść się po pokoju, pokazując dziecku kolorowe obrazki lub działanie włączników światła. Starszemu szkrabowi pokaż po prostu jego własne odbicie w lustrze.

Sięgnij po zabawkę

W kryzysowym momencie ratunek może przynieść zwykły szmaciany miś lub kolorowa grzechotka.

Pozwól poleżeć na golaska Zdarza się, że aby przerwać atak histerii u dziecka, wystarczy je... rozebrać. Niemowlaki bardzo lubią pofikać gołymi nóżkami.


Magdalena Chomicka

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy