Zmieszaj z wodą, by pozbyć się intruzów. Mrówki nie znoszą tego zapachu
Choć w naturze mrówki to pożyteczne stworzenia, kuchnia jest ostatnim miejscem, w jakich chcielibyśmy je widzieć. W murach domu potrafią zamienić się w uciążliwe szkodniki. Zauważasz, że zaczęły czuć się jak u siebie? Działaj od razu, zanim kolonia owadów przeprowadzi prawdziwy szturm na mieszkanie.

Spis treści:
Co przyciąga mrówki do domów?
Działaniom owadów towarzyszy prosta logika. W ludzkich siedzibach widzą źródło pokarmu i wilgoci, a także bezpieczną lokalizację na założenie kolonii. Jak magnes na mrówki działają niezabezpieczone zapasy żywności, resztki jedzenia zalegające w pojemnikach na odpadki czy pozostawione beztrosko na blatach okruchy. Zachęcające dla nich mogą być zapachy owoców unoszące się np. nad nieprzykrytą misą.
Mniej osób zdaje sobie sprawę, że stojąca woda i wilgoć również je zachęca. Masz nawyk zostawiania na długi czas mokrych naczyń w zlewie? Brak regularności w domowych porządkach może z wysokim prawdopodobieństwem skutkować obecnością mrówek w domu. Owady docierają do pomieszczeń nie tylko przez uchylone okna i drzwi, ale też najmniejsze szczeliny w elewacji budynku.

Dlaczego mrówki w domu to szkodniki?
Sam widok owadów przechadzających się po kuchni może być odstręczający. Wrażenia estetyczne nie są jedynym powodem, przez który powinniśmy reagować od razu. Ciekawskie mrówki szukające pożywienia, zanieczyszczają nasze zapasy żywności. Produkty stają się przez to niezdatne do użytku.
Trzeba mieć na uwadze, że w okresach ich największej aktywności, przypadających na okres wiosenny, mrówki mogą budować gniazda w trudno dostępnych miejscach. To może doprowadzić do zniszczenia drewnianych elementów konstrukcji.
Zalety domowych sposobów na mrówki
Rozmyślasz nad tym, jak pozbyć się mrówek z kuchni? W pierwszej kolejności rozważ użycie naturalnych środków, które skutecznie je odstraszają, a jednocześnie nie są toksyczne - ani dla zwierząt, ani dla ludzi. Korzystając z domowych sposób na mrówki, będziesz mieć szansę zadziałać od razu, gdy tylko zauważysz pojedyncze osobniki przemieszczające się po podłodze czy po meblach.
Tak pozbędziesz się intruzów
Pierwszym patentem jest użycie octu spirytusowego na mrówki. Drażniący zapach produktu szybko skłoni owady do wyprowadzki. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj ścieżki, którymi przemieszczają się mrówki. Powtarzaj codziennie.
Dużą skuteczność w zwalczaniu mrówek wykazuje cynamon. Zapach korzennej przyprawy jest dla nich nie do zniesienia. Wystarczy, że mielony cynamon rozsypiesz w miejscach, gdzie zauważyłeś obecność intruzów. Boisz się bałaganu? Płaską łyżeczkę przyprawy wymieszaj w szklance wody. Taką miksturą nasącz wacik kosmetyczny i obficie posmaruj obszary, gdzie zauważasz najwięcej mrówek. W przypadku tego sposobu także ważna jest regularność - zabieg wykonuj raz dziennie.