Zapomniane kwiaty wprowadzą do ogrodu sielski klimat. Kwitną całe lato, zachwycają kolorami
Latem zachwycają kolorami i zapachem, wprowadzają sielski klimat. Floksy nie są skomplikowane w pielęgnacji, a do tego przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. To tylko niektóre z powodów, dla których warto ozdobić nimi ogród.

Spis treści:
Długo kwitną, zachwycają intensywnym zapachem, a kolory obsypujących je kwiatów od razu przyciągają wzrok. Floksy wprowadzają sielski klimat i kojarzą się najczęściej z babcinym ogrodem. Obecnie to nieco zapomniana roślina - a szkoda, bo jest dość prosta w uprawie i odporna na szkodniki.
Floksy: zachwycają barwnymi kwiatami
Wśród floksów największą popularnością cieszy się floks wiechowaty (Phlox paniculata), nazywany potocznie płomykiem wiechowatym. W środowisku naturalnym może osiągać nawet 2 metry wysokości. W przeciągu lat wyhodowano niższe i jeszcze bardziej barwne odmiany, których kwiaty mają kolor niebieski, różowy, fioletowy, czerwony czy biały. Ogrodowe floksy pełnią nie tylko funkcje ozdobne. Działają niczym magnes na pożyteczne owady takie jak pszczoły i motyle.
Większość floksów zazwyczaj kwitnie od lipca do sierpnia (zależy to jednak od odmiany). Wśród najciekawszych odmian floksów wiechowatych możemy wymienić m.in. Starfire, Laura, Blue Boy, Magic Blue, Orange Perfection, Miss Mary czy Bright Eyes.

Gdzie sadzić floksy?
Floksy są mało skomplikowane w uprawie. Gdzie najlepiej je sadzić? Najlepiej w miejscach, w których spędzamy sporo czasu, np. przy altanie, w pobliżu tarasu czy ścieżki prowadzącej do domu.
Roślina najlepiej prezentuje się w sąsiedztwie traw ozdobnych takich jak miskant czy rosplenica, jak i liliowców, jeżówek, rudbekii czy bergenii sercowatej. Konkretna przestrzeń w ogrodzie może oczywiście w całości należeć do floksów. Najbardziej spektakularnie prezentują się sadzone po kilka czy kilkanaście sztuk.
Najważniejsze wymagania
Floksy preferują słoneczne stanowisko, ale świetnie poradzą sobie również w półcieniu. Podłoże powinno być lekko wilgotne i próchniczno-piaszczyste. Wyższe odmiany dobrze jest sadzić w stanowiskach osłoniętych od wiatru. Powinniśmy im również zapewnić podpory, ponieważ w trakcie kwitnienia lub po opadach deszczu kwiatostany mogą wyginać łodygi.
Floksy lubią wilgotne podłoże. Trzeba jednak pilnować, by nadmiar wody nie gromadził się przy korzeniach. Dlatego najlepiej podlewać roślinę systematycznie, ale w sposób umiarkowany. W suche i upalne dni floksom trzeba zapewnić solidną dawkę wody. W trakcie podlewania należy unikać zraszania liści.
Warto też usuwać na bieżąco kwiaty, które przekwitły. Prosty zabieg pobudzi roślinę do kolejnego kwitnięcia w sezonie. Floks wiechowaty najobficiej kwitnie w lipcu.

Floksy. O czym jeszcze pamiętać?
Ze względu na szybki wzrost, floksy szybko "wydobywają" składniki pokarmowe z podłoża. Dlatego też potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci nawożenia. W tym celu najlepiej wykorzystać nawozy organiczne. W przypadku floksów wiechowatych możemy sięgnąć po gotowe nawozy do kwiatów lub krzewów kwitnących.
Wraz z biegiem lat kępy floksów stają się coraz gęstsze, dlatego dobrze jest je podzielić i przesadzić w nowe miejsce. Najlepiej robić to wiosną lub początkiem lata. Po wykopaniu, kępę floksów dzielimy na kilka części i wsadzamy do dołka ze świeżym podłożem.
Floks wiechowaty jest bardzo odporny, ale zaczyna chorować, gdy jego liście są często zraszane. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku intensywnych opadów deszczu. Wtedy roślina może paść ofiarą mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego.