Początek szkoły na 6+
Letnie miesiące rozleniwiają. Ale na lenistwo nie ma już miejsca. Warto uświadomić to nastolatkowi i pomóc mu wejść w szkolne obowiązki bez stresu.
Wszyscy żyją jeszcze wakacjami. Pełna entuzjazmu młodzież wymienia się nawzajem wrażeniami z samodzielnych wędrówek po kraju, letnich festiwali, obozów oraz wycieczek. Najwyższy czas, by nasze dzieci z równym entuzjazmem pochyliły się nad szkolnymi książkami i oddały się domowym obowiązkom. Z mamy pomocą pójdzie łatwiej.
W czasie wakacji wiele nastolatków chce wyglądać inaczej. Ekstrawaganckie fryzury, kolczyki w nosie, śmiały strój... Jak uzasadnić konieczność zmiany?
Przypomnij o umowie
Jeśli zgodziłaś się na eksperymenty w wyglądzie tylko na czas wakacji, jesteś w komfortowej sytuacji. Po prostu wystarczy teraz przypomnieć dziecku, jaką zawarliście umowę. Warto, powołując się na ustalenia, wzmocnić swoją wypowiedź zdaniem: "Skarbie, potraktowałam cię jak dorosłą osobę. Mam nadzieję, że nie pomyliłam się. Dorośli dotrzymują przecież słowa".
Opisz konsekwencje
Postaraj się wytłumaczyć nastolatkowi, jak jego ekstrawagancki wygląd mogą odebrać nauczyciele. Trzeba liczyć się z tym, że nie będą zachwyceni. Wytłumacz dziecku, skąd to się bierze. Szkoła to po prostu miejsce, gdzie obowiązują określone reguły, także dotyczące wyglądu. Jako analogię podaj swoją pracę. Ubierasz się do niej skromnie i schludnie, bo tego oczekuje od ciebie twój szef. Powiedz dziecku, że np. kolorowe włosy, odsłonięty brzuch mogą ściągnąć na ucznia lawinę uwag. A po co mu to? Lepiej nie prowokować nauczyciela do ocen wyglądu. Tym bardziej, że w skrajnych przypadkach może to wpłynąć na stopnie.
Choć nastolatek lubi chadzać własnymi drogami, postaraj się wspólnie z nim ustalić harmonogram dnia.
Opracujcie plan zajęć
Zastanówcie się, jakie godziny będą najlepsze na odrabianie lekcji, spotkania z kolegami, rozmowy na gadu-gadu. Weźcie też pod uwagę obowiązki domowe. Niech spacer z psem czy sprzątanie pokoju nie będą dla dziecka zaskoczeniem.
Zapytaj o priorytety
Nie można być we wszystkim najlepszym. Są jednak dziedziny, w których można próbować zbliżyć się do ideału. Skłoń dziecko do mocnych postanowień. Może w tym roku zawalczy o lepszą ocenę z biologii? Może zrezygnuje z kółka fotograficznego na rzecz dodatkowych zajęć przygotowujących do matury? Niech swoje cele pociecha spisze na kartce. To co napisane, bardziej zobowiązuje.
Nastolatki uwielbiają przebywać w swoim towarzystwie. Niestety, ku zmartwieniu rodziców, ich spotkania mogą przeciągać się do późnych godzin wieczornych. W roku szkolnym, gdy dziecko ma więcej pracy, musisz mieć nad tym zdecydowanie większą kontrolę.
Masz prawo wiedzieć o wszystkich wyjściach
Zapowiedz dziecku, że chcesz, aby zdradzało ci swoje plany - dokąd wychodzi i kiedy wraca.
O spóźnieniach chcesz być poinformowana
Gdy powrót się opóźnia, poproś, aby syn czy córka zadzwonili do ciebie z taką informacją.
Ustal godzinę i sposób powrotu z imprez
Późne wyjścia możliwe są w weekend. Musisz wiedzieć, jak dziecko zamierza z nich dotrzeć do domu.