Powrót kultowych bohaterów
Podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa redaktor Tomasz Kołodziejczak przekazał informację, która zelektryzowała miłośników kultowych komiksów. Ukochani przez tysiące czytelników bohaterowie Kajko i Kokosz powracają.
Według informacji Tomasza Kołodziejczaka jeszcze w tym roku możemy spodziewać się pierwszego komiksu z serii "Kajko i Kokosz: Nowe przygody". W albumie znajdą się cztery 9-stronicowe komiksy osadzone w uniwersum stworzonym przez Janusza Christę. Opowieści mają skupiać się na zbóju Łamignacie, dziecięcych latach Kajka i Kokosza, smoku Milusiu oraz Zbójcerzach. Komiks ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont.
Autorami historii są Maciej Kur i Piotr Bednarczyk (autorzy ciepło przyjętej przez czytelników serii "Lil i Put"), Sławomir Kiełbus, Tomasz Samojlik, Norbert Rybarczyk i Krzysztof Janicz (wielki miłośnik twórczości Christy i twórca doskonałego bloga "Na plasterki", który jako pierwszy poinformował o powrocie serii).
Według Krzysztofa Janicza okładkę albumu będzie zdobił niepublikowany dotąd rysunek Janusza Christy, a same historie będą godnymi kontynuacjami, ale nie parodiami, twórczości zmarłego w 2008 roku twórcy. Komiks powinien pojawić się na rynku we wrześniu lub podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi, który odbędzie się w dniach 1 - 2 października br.
Kajko i Kokosz to bohaterowie kilku pokoleń
Pierwszy pasek z przygodami dzielnych wojów ukazał się w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku i zawierał części historii "Złote prosię", wydanej później jako Złoty puchar". Kolejnymi tomami były "Szranki i konkury" oraz "Woje Mirmiła". Historyjki ukazywały się też w magazynie Relax, a następne już w formie albumowej. W sumie na rynek, w różnych wydaniach i formach, trafiło 20 albumów. Komiksy Janusza Christy sprzedawały się w kolosalnych, jak na dzisiejsze standardy, nakładach. Potrafiły trafić nawet do 300 tysięcy czytelników. Przygodami bohaterów zachwycali się zarówno młodsi, jak i starsi.
Ciekawostką jest, że wybrane komiksy wydano też w wersjach kaszubskiej czy góralskiej. Powstało też słuchowisko na podstawie "Szkoły Latania" oraz sztuka teatralna na podstawie "Festiwalu Czarownic". Bohaterowie zostali też przeniesieni na ekrany komputerów oraz trafili do gier planszowych.