Reklama

Pozycje łagodzące ból podczas kolki

Kiedy maleństwo boli brzuszek, weź je w ramiona. Ciepło i bliskość twojego ciała szybko przyniesie mu ukojenie.

Przytulenie malca jest jedną z najskuteczniejszych metod na pokonanie kolki jelitowej. Daje niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa i pomaga też łagodzić niektóre dolegliwości. Gdy trzymasz maluszka blisko swojego ciała, w ten sposób delikatnie rozgrzewasz jego brzuszek.

To łagodzi bolesny skurcz i przynosi dziecku ulgę. Dlatego jeśli twoje dziecko zaczyna cierpieć z powodu nagłego bólu brzuszka, jak najszybciej weź je w swoje ramiona.

Skąd ten problem?

Kolka na ogół pojawia się w 2. - 3. tygodniu życia. Dokucza zarówno niemowlętom karmionym piersią jak i tym, które są żywione mlekiem modyfikowanym. Specjaliści mówią o stu dniach tej dolegliwości. Kiedy malec kończy 4. miesiąc życia, problem zazwyczaj mija sam. Początkowo ataki kolki pojawiają się co wieczór. Mogą trwać od kilkudziesięciu minut nawet do trzech godzin. Z czasem napady bólu są słabsze i rzadsze.

Reklama

Podczas kolki malec zanosi się płaczem. Jego brzuszek jest twardy i napięty - dziecko pręży ciało, zaciska piąstki i podkurcza nóżki. Nasilone bóle brzuszka często mają związek z alergią. Dlatego jeśli maleństwo cierpi z powodu uporczywych kolek, warto iść z nim do pediatry.

Jak zmniejszyć ból?

Kolkę wywołują gazy, które gromadzą się w jelitach dziecka. Malec nie potrafi jeszcze na bieżąco się ich pozbywać. To prowadzi do powstania bolesnego wzdęcia i skurczu jelit. Aby uniknąć problemu, powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach.

● Podczas karmienia pilnuj, by dziecko nie nałykało się powietrza. Jeśli przystawiasz smykado piersi, podawaj najpierw tę z której malec ssał ostatnio (wówczas pokarm będzie wypływał łagodniejszym strumieniem i smyk nie będzie łapał haustów powietrza). Jeżeli podajesz butelkę, dbaj, aby podczas posiłku smoczek zawsze był wypełniony mlekiem. W pierwszych miesiącach warto używać butelek antykolkowych, które mają specjalny system odpowietrzania.

● Nie nadużywaj herbatek z koprem włoskim. Chociaż działają rozkurczowo, to jednocześnie wzmagają produkcję gazów jelitowych, więc mogą nasilać problem. Niemowlęciu wystarczy podać 50 ml herbatki z kopru dziennie (najlepiej wczesnym popołudniem, nim wystąpi kolka). Jeśli karmisz piersią, taką herbatkę możesz też pić sama - jej składniki przenikną do pokarmu.

● W pierwszych miesiącach karmienia, gdy brzuszek malca jest wyjątkowo wrażliwy, unikaj jedzenia wzdymających potraw, jak np. kapusta, groch - to może nasilać ból brzuszka u dziecka.

● Po każdym karmieniu unieś malca do odbicia. Na kilka minut ułóż go pionowo na swoim ramieniu i poklep po pleckach.

Jak nosić maluszka

Pozycja 1.

Obejmowanie "na fasolkę" Przytul malca do swojej piersi, zwracając jego brzuszek w swoją stronę. Głowę dziecka oprzyj na swoim przedramieniu. Ręce skrzyżuj w okolicy pleców i bioder malca. Lekko, z wyczuciem dociśnij maleństwo do siebie i kołysz je w swoich objęciach.

Pozycja 2.

Unoszenie pionowo na ramieniu Weź malucha na ręce. Jedną ręką podeprzyj jego pupę, a drugą asekuruj główkę oraz plecy. Unieś smyka tak, by jego broda spoczywała na twoim barku. Trzymaj dziecko pewnie, od czasu do czasu o kilka centymetrów unosząc jego ciało w górę i w dół.

Pozycja 3.

Przytulenie brzuch do brzucha Podnieś szkraba, a następnie pionowo przytul go do siebie. Rączki i nóżki maleństwa powinny być podkurczone (aby leżało na brzuszku w pozycji "na żabkę"). Możesz w ten sposób nosić malca lub usiąść z nim np. w głębokim fotelu.

Pozycja 4.

Ojcowski chwyt na przedramieniu Ta pozycja jest domeną ojców (z racji tego, że mają oni nieco silniejsze i dłuższe ręce niż mamy). Weź smyka na ręce, a następnie ułóż go na swoim przedramieniu tak, by głowa dziecka spoczęła na wysokości zgięcia twojego łokcia. Dłonią obejmij brzuszek oraz biodra maleństwa.

Czy wiesz, że...

...zdaniem guru amerykańskiej pediatrii dr Thomasa Berry Brazeltona, maluchy narażone na zbyt wiele bodźców, tak ich jak np. jaskrawe światła i hałas, mają silniejsze ataki kolki. Malcowi war to więc zapewniać na co dzień jak najwięcej ciszy i spokoju.

Sposoby na dolegliwości

Aby złagodzić kolkę, czasami trzeba wypróbować kilka różnych metod. Oto najbardziej niezawodne z nich:

● DELIKATNY MASAŻ BRZUSZKA - pobudza pracę jelit i pomaga dziecku w pozbyciu się nagromadzonych gazów. Wykonuje się go płaską dłonią, przez 1-2 minuty kreśląc na brzuszku kółko, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

● CIEPŁE OKŁADY - przynoszą ukojenie, rozluźniają obolałe mięśnie. Można przyłożyć dziecku do brzuszka (przez ubranko) termofor z ciepłą wodą lub przeprasowaną niezbyt gorącym żelazkiem pieluszkę tetrową.

● GIMNASTYKA NÓŻEK - łagodzi skurcz i pomaga uwolnić gazy. Malca trzeba ułożyć na plecach i kilka razy delikatnie zgiąć mu nóżki w stronę brzuszka, a następnie je opuścić.


Konsultacja: Barbara Jaworska, połoźna z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Markach. Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy