Reklama

Przedszkolaki poszczą w piątki, choć nie muszą

Przedszkolne menu w dzisiejszych czasach nie musi już oznaczać pozbawionej określonego smaku brei z warzyw i znienawidzonej owsianki (chociaż ta ostatnia czasem się pojawia). Jednak jeden punkt w jadłospisie nie zmienił się od lat. Chodzi o obowiązkową rybę serwowaną w piątki.

Zwyczaj powstrzymywania się od spożywania mięs w tym dniu tygodnia obowiązuje katolików w ciągu całego roku liturgicznego (nie tylko w Wielki Piątek i w piątki przypadające w okresie Wielkiego Postu). W ten sposób, dokonując pewnego wyrzeczenia, wierni upamiętniają śmierć Jezusa Chrystusa.

Przez stulecia mięso uchodziło za towar deficytowy, wręcz rarytas. Do tej pory posiłek mięsny przez wielu uznawany jest za zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż jarski. M.in dlatego omawiana praktyka pokutna jest swego rodzaju poświęceniem i ofiarą. Oczywiście, nie chodzi wyłącznie o wymiar fizyczny, ale przede wszystkim - duchowy, łączący się z zadumą nad męczeństwem Chrystusa.

Reklama

W określonych okolicznościach biskupi lub inna kompetentna władza kościelna (np. proboszcz na terenie własnej parafii) mogą udzielić wiernym dyspensy. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby pomiędzy 14. a 60. rokiem życia.

W tym kontekście dość zastanawiający jest fakt, że w wielu placówkach przedszkolnych stałym punktem piątkowego obiadu jest ryba, czasem wymieniana na inny jarski posiłek, a przecież kilkuletnie dzieci uczęszczające do przedszkola nie muszą pościć. Mimo to, urozmaicone jadłospisy uwzględniające gotowaną czy pieczoną rybę (pomijając niektóre gatunki hodowlane, jak np. panga) na pewno nie zaszkodzą maluchom, wręcz przeciwnie.

Jednak część rodziców nie jest zadowolona z faktu, że ich pociechy siłą rzeczy poszczą w piątki, choć z racji wieku obowiązek pokutny ich jeszcze nie dotyczy. Z takiej diety nie są też zadowoleni niektórzy opiekunowie dzieci innego wyznania. Zdaniem jednych i drugich zabrakło konsultacji z rodzicami, do których powinien należeć decydujący głos w takiej sprawie jak przestrzeganie, lub nie, postu przez ich pociechę.

Analizując przykładowe przedszkolne menu z różnych placówek dostępne w internecie można zauważyć, że w większości przypadków rzeczywiście piątki są dniami, w których smykom nie podaje się mięsnych posiłków.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy