Rośliny nie tylko ozdobne...
Róża, kwiat symbolizujący miłość, jest uznawany we wszystkich kulturach za piękno doskonałe. Ma również właściwości lecznicze..
Ta królowa kwiatów - ukojenie dla ciała i duszy - rozpieszcza nas, obdarowując swymi drogocennymi substancjami.
Róża wsławiła się na przestrzeni wieków jako roślina lecznicza. W związku z dużą zawartością witaminy C, była wykorzystywana w narodowej medycynie, kiedy jeszcze nie były dostępne owoce cytrusowe.
I tak, herbatka z wysuszonych płatków tego kwiatu ma delikatny owocowy smak, działa wzmacniająco na system nerwowy, oczyszcza krew i wzmacnia serce. Płatki można dodawać nawet do zwykłej herbaty, co przyda jej trochę egzotyczny smak.
Dawniej wiele potraw przyprawiano różanym olejem, dziś wykorzystuje się go w zapachowych lampach. Głębokie wdychanie odurzającego kwiatowego aromatu działa kojąco na nerwy, pozwala się odprężyć i zregenerować siły, mijają niepokoje i zły nastrój.
Dodawany do kąpieli olejek różany - przenika w głąb skóry do krwionośnych i limfatycznych naczyń, dzięki czemu znika napięcie tkanek i mięśni. Taka kąpiel, to nie tylko porcja zdrowia dla naszego organizmu, ale również wspaniały relaks po męczącym dniu.
Dzięki cennym składnikom zawartych w płatkach róży, wykorzystuje się je w przemyśle kosmetycznym do produkcji wielu środków do pielęgnacji ciała.
Różany olejek, o którym była już mowa, dodawany jest do kremów do twarzy i balsamów do ciała. Doskonale odżywia i wygładza skórę, zmiękcza ją, działa odkażająco i ochronnie, powodując odnawianie się komórek, przez co zapobiega procesom starzenia.
Zawarty w szamponach ekstrakt z róży wzmacnia włosy, dodając im głębokiego koloru i blasku.
Różane mleczko do twarzy świetnie zmywa makijaż i wszelkie zabrudzenia skóry; szczególnie poleca się je do demakijażu oczu. Ponadto nawilża, odżywia i ujędrnia skórę, wnikając do jej głębokich warstw. Skóra zaczyna oddychać, odzyskuje świeżość, gładkość i elastyczność.
Różany tonik, zalecany do stosowania razem z mleczkiem, zamyka pory i nawilża skórę twarzy. Można go również wykorzystać przy robieniu kompresów na zmęczone i opuchnięte powieki. Działa tak samo kojąco jak i napar z rumianka.
Nie możemy zapomnieć, iż osławione perfumy "Chanel No5", zawdzięczają swój niepowtarzalny zapach właśnie róży, tak samo jak i wspaniałe "Tresor" Lancome.