Sport zmniejsza ryzyko problemów emocjonalnych u dzieci
Zaangażowanie sześciolatków w zorganizowaną aktywność sportową zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u nich problemów emocjonalnych w wieku 12 lat - informują kanadyjscy badacze na łamach pisma "Pediatric Research".
Naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego przyjrzeli się danym dotyczącym 1492 prawidłowo rozwijających się dzieci urodzonych w latach 1997-1998, zarejestrowanych w bazie Quebec Longitudinal Study of Child Development. Gdy dzieci miały od 6 do 12 lat ich matki dostarczały informacji na temat aktywności fizycznej swoich pociech, w tym udziału w zorganizowanej formie takiej aktywności pod okiem trenera lub instruktora. Gdy dzieci miały 12 lat zebrano informacje od ich rodziców i nauczycieli na temat ewentualnych problemów emocjonalnych, zaburzeń lękowych, nieśmiałości czy wycofania.
- Okazało się, że dzieci, które regularnie brały udział w zorganizowanych zajęciach sportowych miały mniej problemów emocjonalnych w wieku 12 lat w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie angażowali się regularnie w aktywność sportową. Działo się to niezależnie od istniejących wcześniej indywidualnych czy rodzinnych czynników ryzyka takich problemów - mówi Frédéric N. Brière, autor analizy.
- Angażowanie dzieci w zorganizowane formy sportu sprzyja ich ogólnemu rozwojowi, także społeczno-emocjonalnemu. Mniejsza podatność na zaburzenia emocjonalne w momencie przejścia ze szkoły podstawowej do szkoły średniej stanowi nieocenioną korzyść dla dziecka, które wkracza w inne środowisko z większą ilością wyzwań - podsumowuje Brière.