Sposoby na kolkę
Powoduje silny ból brzuszka u ponad połowy niemowląt. Choć nie ma na nią skutecznego lekarstwa, istnieją metody, dzięki którym można znacznie złagodzić jej ataki. Nasz ekspert radzi, co pomoże malcowi.
Kolka zwykle pojawia się między 2. a 3. tygodniem i zanika około 4. miesiąca życia dziecka. Podczas jej ataku maluch ma silne bóle brzuszka oraz wzdęcia spowodowane nagromadzeniem się gazów w jelitach.
Niemowlę wówczas rozpaczliwie płacze, pręży się, ma twardy brzuszek, nerwowo zaciska dłonie i kopie. Trudno je utulić, nakarmić i uśpić. Zazwyczaj dolegliwości dają o sobie znać podczas karmienia albo tuż po nim.
Najczęściej pojawiają się późnym popołudniem lub wieczorem. Dokuczliwy ból może trwać od kilkudziesięciu minut aż do kilku godzin.
- Przyczyny kolki u dziecka mogą być bardzo różne. Najczęściej jest ona powodowana niedojrzałością układu pokarmowego, połykaniem zbyt dużej ilości powietrza, błędami dietetycznymi, alergią, przekarmianiem dziecka, ale również nadmiarem silnych bodźców z zewnątrz - mówi dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. - Natomiast bezpośrednim powodem tego, że brzuszek malca jest twardy i napięty, a dziecko odczuwa silne bóle, jest nagromadzenie gazów, które rozpychają jelita - wyjaśnia ekspert.
Dla każdego coś innego
Choć kolce nie można zapobiec i nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa, istnieją metody, które przyniosą ulgę cierpiącemu malcowi.
- Nie ma jednego niezawodnego sposobu na zmniejszenie bólu, bo każdemu dziecku pomaga co innego.
Warto więc wypróbować różne metody i sprawdzić, która z nich okaże się skuteczna w przypadku naszego maleństwa - radzi dr Gierowska-Bogusz.
Oto, co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia i zmniejszyć natężenie objawów kolki u niemowlęcia:
1. Nie przekarmiaj dziecka, gdyż jego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Pilnuj również, aby zawsze po karmieniu maluszkowi się odbiło.
2. Jeśli karmisz mieszanką, między posiłkami podawaj dziecku wodę lub herbatkę koperkową (np. Plantex, Gripe Water), która działa wiatropędnie i rozkurczająco. Gdy karmisz smyka piersią, napar z kopru powinnaś popijać ty sama.
3. Sięgnij po jeden z preparatów sprzedawanych bez recepty w aptekach, np. Infacol, Bobotic, Esputicon, Espumisan. Zawarte w nich substancje czynne, jak simetikon lub dimetikon, łagodzą dolegliwości związane z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Pamiętaj jednak, by podając malcowi leki antykolkowe, nie przekraczać zalecanej dobowej dawki (jest ona określona przez producenta w ulotce dołączonej do lekarstwa).
4. Ogrzej brzuszek maleństwa - przygotuj brzdącowi rozluźniającą kąpiel, przyłóż ciepły termofor lub użyj gorącego powietrza suszarki (wówczas bądź szczególnie ostrożna!);
5. Spróbuj delikatnego masażu. Ułóż dziecko na plecach i zacznij masować brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozpocznij od pępka i wolno zataczaj dłońmi coraz większe koła. Metodę tę wypróbuj na godzinę przed codziennym atakiem kolki, nigdy jednak po karmieniu: podczas masażu dziecko może ulać lub zwymiotować.
6. Ułóż maleństwo na brzuszku lub noś w takiej pozycji na swoim przedramieniu, podtrzymując główkę na swojej dłoni lub w zgięciu łokcia.
7. Postaraj się karmić niemowlę w ciszy i bez pośpiechu, najlepiej w takiej pozycji, by smyk miał lekko uniesioną głowę. Dzięki temu podczas jedzenia nie nałyka się powietrza, z którego tworzą się zalegające później w jelitach gazy.
8. Jeśli karmisz malca piersią, przestrzegaj specjalnej diety. Unikaj mleka i jego przetworów, jaj, cytrusów, czekolady, ryb, owoców drobnopestkowych, ostrych przypraw i potraw wzdymających, np. kapusty.
9. Gdy karmisz sztucznie, wypróbuj butelkę antykolkową. Kupisz ją w sklepie z akcesoriami dla dzieci.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza
Warto odwiedzić pediatrę, jeśli malec głośno krzyczy w różnych porach dnia, wymiotuje, ma zaparcia lub biegunkę, jego stan zdrowia uległ pogorszeniu lub smyk nie chce jeść.
- Takie objawy mogą wskazywać m.in. na alergię pokarmową, przepuklinę, rozpoczynającą się niedrożność jelit, zapalenie ucha lub układu moczowego.
Są to sytuacje, w których konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Na szczęście zdarzają się one rzadko - wyjaśnia pediatra.
- Tymczasem typowa kolka z reguły mija samoistnie po ukończeniu przez dziecko 3. miesiąca życia i nie pozostawia wpływu na jego późniejsze zdrowie - uspokaja ekspert.