Styczniowe zapowiedzi Prószyński i S-ka
Przedstawiamy książki dla dzieci, które pojawią się na początku 2017 r., nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Jennifer Berne - Kajtek, uważaj!
Mały miłośnik książek zakłada okulary.
Czytanie rozwija wyobraźnię! A czasem może uratować życie!
To zabawna i pięknie ilustrowana historia, której główny bohater Kajtek - mały szpak kochający książki - boryka się z problemami ze wzrokiem. Podczas czytania odkrywa, że widzi niewyraźnie. I również w książkach znajduje wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić. Udaje się więc do okulisty i dostaje swoje pierwsze okulary.
Z początku jest nimi zachwycony, ale jego kuzyni wyśmiewają go. Kompletnie załamany Kajtek na szczęście przypomina sobie, że okulary nosili Ben Franklin, John Lennon i Gandhi.
Niestety, obserwując maleńkie rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał, wpada w tarapaty, z których wydostaje się dzięki zdobytej dzięki książkom wiedzy, wyobraźni rozbudzonej podczas czytania i swej wyjątkowej pomysłowości... oraz pomocy licznego stada kuzynów, którzy odtąd chcą być tacy jak on i nosić okulary.
Ta króciutka historia, napisana prostymi, przemawiającymi do wyobraźni dziecka zdaniami, a przede wszystkim jej główny bohater - przesympatyczny mól książkowy Kajtek - wzbudzają ogromną sympatię dzieci.
W samych Stanach Zjednoczonych wydano tę książkę już w ponad 40 000 egzemplarzy, przetłumaczona została także m.in. na chiński, hiszpański, kataloński, portugalski, czeski, słowacki, koreański, brazylijski i włoski.
Książkę o Kajtku lubi się od pierwszego wejrzenia również ze względu na charakterystyczne bardzo dowcipne rysunki przedstawiające przesympatyczne stadko szpaków z Leśnego Miasteczka.
"Kajtek, uważaj!" to jednak nie tylko pochwała czytania. To także opowieść o tym, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę. I jak ważne jest twórcze myślenie i wspólne działanie.
Historia małego szpaka pokazuje, że trzeba zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało, pozwala też oswoić dzieci z myślą, że czasami trzeba szukać pomocy u specjalistów.
Jednak przede wszystkim uczy akceptacji i tolerancji. Nie sztuka bowiem wyśmiewać się z innego. Za to wielką sztuką jest pozostać sobą, a nawet - jak nasz Kajtek - zaimponować prześmiewcom, by chcieli być tacy jak my.
Wielu maluchom ktoś dokucza - historia Kajtka pokazuje im, że możliwe jest szczęśliwe zakończenie, nawet jeśli czasem doświadcza się drwin i przykrości.
Wiek: 4+
- Przekonaj się, że warto kochać książki jak przesympatyczny szpaczek Kajtek. - Dorota Koman
Jennifer Berne - autorka cyklu opowieści o szpaku Kajtku, napisała też inne popularne książki dla dzieci: "On a Beam of Light: A Story of Albert Einstein" oraz "Manfish: A Story of Jacques Coustea", "Nighty-Night, Sleep Tight". Za twórczość dla dzieci zdobyła kilka nagród i wyróżnień, a jej książki tłumaczone są na kilkanaście języków. Jako publicystka współpracuje z czasopismami (m.in. "Nick Jr.") oraz telewizją. Mieszka nieopodal Columbia County w stanie Nowy Jork.
To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie
Pewność siebie warto ćwiczyć od najmłodszych lat!
Kiedy dzieci zaczynają poznawać otaczający je świat i zawierać przyjaźnie, przeżywają wiele ekscytujących, nowych i pięknych chwil. Zdarzają im się sytuacje, w których potrzebują pociechy, rady lub wsparcia. Wspólne czytanie zawartych w tej książce pełnych fantazji opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych dziecięcych problemach i buduje atmosferę bliskości i bezpieczeństwa.
Na drugi tom świetnie przyjętych przez małych czytelników i ich rodziców opowiadań z cyklu "To ja!" składają się 3 części:
"Brawo! Udało ci się", czyli krótkie opowiastki, które dodają dzieciom pewności siebie
"Pogódźmy się!", czyli historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się z przyjaciółmi
"Kolorowych snów!", czyli opowieści, przy których łatwiej dzieciom zasnąć.
- Czytane wspólnie historie wydają się stworzone do inicjowania rozmów o wyzwaniach, jakie przynosi życie, towarzyszących im uczuciach i sposobach radzenia sobie z nimi. Dodatkową wartością tej przepełnionej ciepłem i optymizmem książeczki są wspaniałe, pełne humoru ilustracje. - Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy
Marcin Kozioł - Szalona historia komputerów
Takiej książki o komputerach jeszcze nie było!
Historię komputerów opowiadają Docent Pięć Procent oraz pies (πes). Obaj dali się "wessać" i z wnętrza komputera ("sieci komputerowej") przedstawiają nie tylko dzieje komputerów, ale też... gier, internetu itd. "Bo jak się jest w środku komputera - wie się o nim wszystko".
Nieco szalona forma graficzna nawiązuje stylistycznie zarówno do bardzo popularnego Minecrafta, jak i wielu gier mobilnych, które wykorzystują modną teraz "kanciastą" oprawę. Jednocześnie jest to bezpośrednie nawiązanie do historii 8-bitowych komputerów, z którymi sentymentalnie związane jest całe pokolenie 30/40-letnich tatusiów oraz 50/60-letnich dziadków. Zarówno forma graficzna, jak i sposób narracji są na tyle uniwersalne, że z pewnością urzekną nie tylko sześciolatków, ale i dorosłych czytelników tej książki
Niezwykle lekka, ale bardzo rzetelna, jeśli chodzi o wiedzę, i fachowo skonsultowana opowieść "Szalona historia komputerów" może być wykorzystywana w różnorodnych działaniach edukacyjnych, m.in. w szkole.
Uwaga! Książka zawiera wiele "ukrytych" dodatków multimedialnych (wpisanie kodów z książki na www.docent5procent.pl będzie powodowało otworzenie filmów you tube i stron www).
- Równie fascynująca dla dziadka, jak dla wnuka! - Dorota Koman
Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Mając 16 lat, otrzymał stypendium United World Colleges / Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i Gordonstoun School, dzięki czemu liceum kończył w Szkocji (1994-1996) - w szkole Gordonstoun, znanej z surowych zasad i wychowywania od okresu międzywojennego wszystkich męskich kandydatów do brytyjskiego tronu. Na tej szkole wzorowała się autorka Harry`ego Pottera - według informacji podanych w filmie dokumentalnym Discovery Channel odwiedzała szkołę, czerpiąc inspirację. W całej swojej historii w szkole uczyło się tylko dwóch Polaków. Pierwszym był Autor.
Marcin Kozioł spotkał na swojej drodze wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 40 krajów. Na co dzień ekspert mediów elektronicznych i marketingu. Pierwszą książkę (dla fanów mikrokomputerów) opublikował w 1993 roku, w wieku 16 lat (pracę nad nią zakończył rok wcześniej). Wkrótce potem ukazało się jeszcze kilka jego publikacji dotyczących programowania komputerów (Amiga).