Reklama

Reklama

Toksyczne matki

Toksyczne matki niszczą życie swoim dzieciom. Nawet gdy potomstwo dorasta, nie może uwolnić się spod wpływu rodzica. Jak zauważyć niezdrową relację wśród najbliższych?

W jakim wieku dzieci najczęściej zauważają, że matka nie zachowuje się tak, jak powinna?

- Na pewno we wczesnym okresie dojrzewania, który zaczyna się między 11. a 12. rokiem życia. Wtedy rozwija się myślenie krytyczne. Niektóre dzieci w okresie szkolnym widzą, że coś jest nie tak, porównując swoje obserwacje z sytuacją rówieśników. Jeżeli nie mówimy o rodzinach patologicznych, to przed okresem dojrzewania trudno cokolwiek zauważyć. Wcześniej dziecko najczęściej uznaje, że to co jest u niego w domu, to norma i tak ma cały świat - mówi dr Monika Wasilewska.

Reklama

- Są i tacy, którzy odkrywają to bardzo późno, w okresie dorosłości. Mam wiele pacjentek, które mają około 30 lat, z którymi rozmawiam i zadaję pytanie: "Jakie są pani potrzeby?". Pacjentka odpowiada:  "A ja w ogóle mam prawo mieć jakieś potrzeby? Przecież u mnie w domu nigdy tak nie było". W wieku 30 lat ze zdziwieniem stwierdzają, że mają prawo do jakichś potrzeb i że w ogóle mają jakieś prawa. Czytaj więcej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: toksyczne matki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy