Ulubione potrawy dzieci
Chcesz zrobić swojemu brzdącowi danie, które lubi, ale w nieco innym wydaniu? Oto pomysły na przysmaki dla malca.
Każdy z nas ma swoje kulinarne upodobania, dzieciaki również. Większość maluchów gustuje w naleśnikach i plackach, chętnie jada także potrawy z makaronu oraz zapiekanki.
Zwykle jednak chcą co dzień widzieć na swoim talerzu jedno, konkretne danie, np. makaron. Ponieważ kuchnia dziecka musi być urozmaicona, staraj się jednak uniknąć kulinarnej monotonii i proponuj malcowi różne wersje ulubionej potrawy.
Uruchom wyobraźnię, a jeśli brak ci pomysłów, sięgnij po sprawdzone receptury. Oczywiście zadbaj, by każde danie było dostosowane do wymogów podniebienia brzdąca i dostarczało mu składników odżywczych.
Oto propozycje, które powinny przypaść do gustu każdemu małemu smakoszowi.
Tęczowe naleśniki
Maluchy lubią naleśniki, bo można je nadziać wieloma pysznymi rzeczami i jeść rękoma. Tajemnica ich smaku leży w doborze składników i sposobie przygotowania ciasta.
Jeśli chcesz uzyskać placki cienkie i delikatne, użyj mniej jajek, a więcej wody zmieszanej z mlekiem. Z ciasta bardziej gęstego (zawierającego więcej jajek i mniej wody), otrzymasz naleśniki grubsze, które nadają się do zawijania nadzienia.
Jeśli w ogóle nie chcesz dolewać wody, użyj mleka odtłuszczonego (inaczej placki będą kruche i łamliwe).
A najlepiej zaskocz malucha kolorowymi naleśnikami! Jeśli do ciasta podstawowego dodasz dwie łyżki pasty pomidorowej, otrzymasz naleśniki czerwone.
Z kolei dodając 10 dag zmielonego i odparowanego szpinaku, uzyskasz ciasto zielone, a jedna łyżeczka kurkumy nada plackom kolor żółty (jednak to propozycja dla dzieci powyżej 3. roku życia).
Kolorowe naleśniki na pewno staną się hitem dziecięcej kuchni, zwłaszcza jeśli wypełnisz je czymś smacznym.
Placki palce lizać
Mają rumiany kolor i dzieci chętnie je chrupią. Niestety te tradycyjne (np. ziemniaczane) są dość tłuste i ciężkostrawne dla malucha. Ale jest na to sposób.
Tłuszcz należy dodawać tylko do ciasta, a placki smażyć na patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu.
Po usmażeniu każdy placek można przełożyć na papierowy ręcznik, który wchłonie resztki tłuszczu. Dla urozmaicenia zaproponuj malcowi różne rodzaje placków - nie tylko ziemniaczane, ale także z jabłkiem czy drożdżowe racuchy.
Pyszne grzanki - zapiekanki
Dzieci, podobnie jak dorośli, chętnie jedzą potrawy "z pieca".
Lubią zapiekanki na słodko (np. ryż z jabłkami), doceniają też grzanki (czyli kanapki z piekarnika) i tosty (grzanki opiekane w tosterze).
Można je przygotować z każdego rodzaju pieczywa, choć dzieciom zwykle najbardziej smakują te z pszennych bułek lub chleba (jeśli wybierasz pieczywo tostowe, to bez konserwantów). Grzanki przygotowuje się na dwa sposoby.
Można je posmarować masłem, wstawić do piekarnika, a gdy są rumiane i chrupiące, obłożyć wędliną, serem lub innymi dodatkami. Można też zapiekać w piekarniku całe kanapki, aż do chwili, gdy się zarumienią.
Świetnie się będą z nimi komponować świeże warzywa pokrojone w długie paski (np. papryka, ogórek, ugotowana fasolka szparagowa), podane z lekkimi sosami.
Ich przygotowanie jest proste. Wystarczy zmiksować szklankę jogurtu z pokrojonym świeżym ogórkiem i koperkiem.
Równie smakowity będzie lekki dip przyrządzony z naturalnego jogurtu z siekanymi orzechami laskowymi, świeżymi listkami mięty, szczypiorkiem oraz odrobiną soku z cytryny.
Dania z makaronem
Dzięki atrakcyjnym kolorom (jak czerwony, zielony, a nawet granatowy) i ciekawym kształtom (jak wstążki, muszelki, świderki, literki, kokardki czy gwiazdki), dzieci go uwielbiają.
Różne typy makaronów (np. pełnoziarnisty, jajeczny) mogą być składnikiem potraw słodkich i podawanych na ostro.
Bardzo dobrze komponują się z mięsem, warzywami, rybami, grzybami, serami, mlekiem, twarogiem, ziołami, sosami.
To także sprawdzony dodatek do zup.
Z makaronu możesz wyczarować dla malucha naprawdę wiele smacznych i zdrowych potraw, dlatego sięgaj po niego kilka razy w tygodniu.