Wakacyjne SOS
Drobne urazy, niegroźne dolegliwości często zdarzają się podczas letniego wyjazdu. Bądź przygotowana, by szybko i skutecznie pomóc dziecku.
Oczyść skórę
Po przyjściu do domu zrób dziecku chłodny prysznic. Przyniesie ulgę i zmyje drobinki piasku czy sól po morskiej kąpieli, które dodatkowo drażnią skórę. Delikatnie osusz ręcznikiem (oklepuj, a nie wycieraj). Połóż malucha w zacienionym pokoju i podaj letnią herbatkę.
Rób chłodzące okłady
Gazę lub bawełnianą ściereczkę namocz w mleku, kefirze albo naturalnym jogurcie z lodówki. Odciśnij i przyłóż na poparzone miejsca. Kwas mlekowy ukoi ból i pieczenie oraz zregeneruje naskórek. Właściwości przeciwbólowe ma też tanina zawarta w herbacie: na poparzone miejsca przykładaj ochłodzone w lodówce torebki po zaparzonym napoju.
Nawilżaj
Kilka razy w ciągu dnia smaruj skórę malucha. Pomogą preparaty z pantenolem, witamina E, alantoina. Możesz też sama przygotować emulsje. Zetrzyj ogórka. Wyciśnij sok przez gaze i wymieszaj z jogurtem. Maczaj w emulsji płatki kosmetyczne i przecieraj podrażnione miejsca.
Zdezynfekuj
Przemyj otarcie letnią wodą. Gdy krwawi - zimną. Potem przetrzyj sterylną chusteczką (kupisz w aptece) lub zdezynfekuj wodą utlenioną. Posmaruj rankę antyseptyczna maścią lub kremem przyspieszającym gojenie.
Zabezpiecz
Na otarcie przyklej plaster z opatrunkiem, ale zdejmij go na noc, by skóra oddychała. Gdy rana krwawi, uciśnij ją i owiń bandażem. Możesz włożyć pod bandaż umyty, zmiażdżony (musi puścić sok) liść białej kapusty.
Zrób kompres z lodu
Na opuchnięte i obolałe miejsce przyłóż bardzo zimny okład. Najlepiej kostki lodu zawin w foliową torebkę i ściereczkę. Możesz użyć tez zwykłej mrożonki. Okład przykładaj przez ok. 20 minut. Zrób przerwę i powtórz.
Wcieraj maści, żele
Smaruj siniaki preparatami przeciwobrzękowymi - z dodatkiem arniki lub aloesu, nagietka. Przyspiesza wchłanianie się krwiaka i regeneracje uszkodzonych tkanek.
Obserwuj
Przypomnij sobie, co maluch jadł i z czym jego skóra się stykała. W przypadku alergii musisz znaleźć produkt wywołujący uczulenie i go unikać. Możesz też podać wapno dla dzieci np. w syropie.
Przygotuj kąpiel
Krostki, zaczerwienienie i świąd skóry zmniejszy kąpiel z dodatkiem krochmalu lub sody oczyszczonej albo rumianku. Powinna trwać ok. 10 minut. Na koniec spłucz skórę czystą wodą. Po osuszeniu nasmaruj kremem, maścią lub żelem łagodzącym świąd. Przytnij dziecku krótko paznokcie, by nie drapało skóry.
Podawaj dużo płynów
Małymi porcjami dawaj dziecku niegazowaną wodę mineralną, herbatkę rumiankową lub miętową. Aby uzupełnić składniki mineralne, możesz też dać smykowi płyn nawadniający.
Zastosuj lekkostrawna dietę
Przez pierwsze cztery godziny nawadniaj dziecko. Potem podaj nieco kleiku ryżowego na wodzie, purée z marchewki lub białą bułkę.
Podawaj probiotyki
Gdy pojawi się biegunka, zacznij podawać preparat z probiotykami. Złagodzi jej przebieg, zmniejszy ryzyko odwodnienia. Po ustąpieniu choroby pomoże odbudować dobra florę bakteryjną.
Szybko ja usuń
Maluch może odczuwać ból, kłucie i być przestraszony, dlatego postępuj delikatnie, ale zdecydowanie. Gdy drzazga wystaje nad skórę, chwyć ją wyjałowioną pęsetą i energicznie wyciągnij. Gdy tkwi głębiej, posmaruj skórę kremem znieczulającym lub kostką lodu. Igłą zdezynfekowaną spirytusem salicylowym rozetnij skórę i pęsetą wyciągnij zadrę. Gdy jest to odłamek szkła, usuń ostrożnie palcami przez jednorazową chusteczkę.
Opatrz miejsce
Umyj rankę ciepłą wodą z mydłem lub zdezynfekuj wodą utlenioną. Gdy boli, zrób okład z sody oczyszczonej. Posmaruj żelem lub maścią, które przyspieszają gojenie.