Zasiłek macierzyński
Podczas urlopu macierzyńskiego zamiast pensji będziesz dostawać inne świadczenie. Sprawdź, ile ono wyniesie i jak załatwić formalności.
Przysługuje on po urodzeniu dziecka każdej zatrudnionej przed porodem mamie (także na czas określony lub okres próbny przekraczający miesiąc), za którą pracodawca opłacał składki na ubezpieczenie chorobowe. Do zasiłku mają prawo także te mamy, które pracują na umowę zlecenie lub prowadzą firmę, ale pod warunkiem, że dobrowolnie były objęte ubezpieczeniem chorobowym. Świadczenie to dostaje się co miesiąc podczas urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego).
Wysokość zasiłku zależy od zarobków uzyskanych u jednego pracodawcy (nie sumuje się wynagrodzeń z innych miejsc pracy). Na tę kwotę składa się pensja z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających narodziny dziecka oraz premie i inne dodatki, od których potrącano składki do ZUS. Jeżeli jednak pracowałaś krócej niż rok, za podstawę wyliczenia zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie za pełne przepracowane miesiące kalendarzowe.
- Niektóre mamy są rozczarowane, że ich zasiłek jest niższy od ostatnio pobieranej pensji. To dlatego, że jego podstawa jest ustalona z zarobków z ostatniego roku, także tych przed podwyżką - mówi Elżbieta Trocha z firmy Zewnętrzny Dział Personalny.
- Aby wyliczyć wysokość zasiłku, sumuje się wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy. Następnie pomniejsza się je o 13,71 procent, a uzyskaną sumę dzieli przez 12. W ten sposób otrzymujemy kwotę zasiłku brutto - dodaje nasz ekspert.
Jeśli w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego wrócisz do pracy w niepełnym wymiarze, zasiłek zostanie zmniejszony proporcjonalnie do podjętego wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że jeżeli zaczniesz pracę np. na pół etatu, podstawa wymiaru zasiłku zmniejszy się o połowę.
Do wypłaty zasiłku jest potrzebny skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i wypełniony druk ZUS-Z-3. Jeżeli firma, w której pracujesz, zatrudnia ponad 20 osób, dokumenty składasz w dziale kadr. Jeśli zaś mniej niż 20, przekazujesz je do ZUS-u wraz z zaświadczeniem pracodawcy o udzielonym urlopie macierzyńskim. Więcej na www.zus.pl/świadczenia.