Reklama

Zespół Facebooka - co grozi twojemu dziecku?

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez komórki, komputera i internetu. Codziennie piszemy sms-y, wysyłamy maile i "spotykamy się" na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy NK.pl.

Taka rzeczywistość jest środowiskiem naturalnym dla naszych dzieci. Czy rodzi się nowy typ człowieka - mieszkańca portalu społecznościowego? Jak chronić dziecko przed Zespołem Facebooka?

Zdominowani przez technologie

Nie jest tajemnicą, że nie żyjemy już w tradycyjnym społeczeństwie. Rozwój technologii telekomunikacyjnych i ich globalny zasięg sprawiły, że rzeczywistość, w której żyjemy zmieniła swoje oblicze nie do poznania. Powszechny dostęp do internetu spowodował, że świat realny nie jest jedynym światem, w którym żyjemy.

Reklama

Coraz częściej przychodzi nam poruszać się po wirtualnym świecie cyberprzestrzeni. Korzystamy z zamieszczonych w sieci informacji, rozmawiamy ze sobą poprzez komunikatory internetowe, godzinami oglądamy filmy zamieszczone na YouTube. Ważnym aspektem naszej internetowej aktywności jest również funkcjonowanie na portalach społecznościowych.

Najpopularniejszy z nich to Facebook. W lipcu 2010 liczba jego użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 500 mln. W obliczu rosnącej popularności tego serwisu powstało wiele żartobliwych powiedzeń. Coraz częściej możemy usłyszeć, że ten, kogo nie ma na Facebooku, nie istnieje. Cechą charakterystyczną Facebook'a i innych portali społecznościowych jest to, że pozwalają one na szybką komunikację pomiędzy ludźmi. Dzięki nim siedząc przed komputerem w ciągu godziny możemy "spotkać się" w sieci z kilkunastoma osobami. Daje nam to wiele nowych możliwości, ale dla dzieci stanowi duże niebezpieczeństwo.

Dla kogo Facebook?

Facebook przeznaczony jest dla dzieci powyżej 13 lat. Jeżeli twoje dziecko jest w wieku 8-14 lat wkrótce zetknie się z tym serwisem. Prawdopodobnie już to nastąpiło, nawet jeśli o tym nie wiesz. Dlaczego może to być niebezpieczne dla rozwoju twojego dziecka? Facebook jest nie tylko portalem społecznościowym. Pełni też funkcję komunikatora internetowego. Swoją popularnością sprawia, że dzieci często więcej czasu poświęcają na rozmowy za jego pośrednictwem niż na rozmowy na żywo. Komunikacja face - to - face w życiu dzieci często ustępuje miejsca komunikacji interface - to - interface.

Oczywiście ten problem, nazwany Zespołem Facebooka dotyczy również innych portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i nadużywania telefonu komórkowego. Facebook może być jednak szczególnie niebezpieczny dla twojego dziecka, ponieważ stanowi równoległą, wirtualną rzeczywistość, która poprzez swoją popularność może stanowić dla niego najważniejsze pole komunikacyjne . Należy zadać sobie jednak pytanie, czy internetowe rozmowy faktycznie mogą stanowić zagrożenie dla dzieci i młodzieży?

Odpowiedź na to pytanie możliwa jest dzięki obserwacji obecnego pokolenia gimnazjalistów i licealistów, które jest pierwszym pokoleniem ekranowym (ang. screeny generation), dorastającym w świecie nowych mediów i traktującym obraz jako przekaz równorzędny wobec książkowego, a właściwie od niego lepszy, bo prostszy i atrakcyjniejszy.

Na czym polega Zespól Facebooka?

Naukowcy obserwując pierwsze pokolenie ekranowe doszli do wielu niepokojących spostrzeżeń. Nowe pokolenie prezentuje uboższe słownictwo, ma także problemy z prawidłowym akcentowaniem i wymową, co spowodowane jest tym, że jego interakcje z rówieśnikami, a także dorosłymi są bardzo ograniczone. Ponadto dzieci i młodzież dorastające z telewizorem, komputerem, internetem i telefonem komórkowym mają skrócony zakres skupienia uwagi, co ma poważne konsekwencje w procesie edukacyjnym. U podstaw tego problemu leży fakt, że szkoła nie jest w stanie dostarczyć im tak silnych bodźców, jakich dostarczyć może im obcowanie z mediami, przez co uczniowie szybko tracą zainteresowanie tematyką zajęć szkolnych, brakuje im cierpliwości, a także narasta zjawisko nadpobudliwości psychoruchowej młodzieży.

Wszystkie te problemy mają wspólne źródło - coraz częste uczestnictwo najmłodszych w życiu wirtualnym. Jak chronić swoją pociechę przed Zespołem Facebooka? Przede wszystkim ważne jest, aby kontrolować sposób w jaki nasze dziecko korzysta z nowych mediów. Nie chodzi oczywiście o to, aby odcinać mu do nich dostęp. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie XXI wieku. Należy jednak zwracać uwagę na to, ile czasu nasza pociecha spędza przed komputerem oraz jak wygląda jej aktywność w internecie. Kto wie czy cyberprzestrzeń nie jest jej jedynym placem zabaw...

Nie pozwól na to, aby twoje dziecko korzystając z Facebookaa i innych nowoczesnych narzędzi komunikacji, w świecie realnym stało się kaleką. Przecież to ten realny świat jest najważniejszy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy