Zobacz, jak się rozwijam
Jesteś ciekawa, kiedy twoje dziecko samodzielnie usiądzie i postawi pierwsze kroki? Zastanawiasz się, czy robi postępy? Sprawdź to w naszym kalendarzu rozwoju.
Gdy patrzysz na dziecko, które niedawno urodziłaś, z zazdrością myślisz: "Jemu to dobrze. Tylko śpi, je i beztrosko leniuchuje". Niebawem przekonasz się, że nie miałaś racji, bo w ciągu pierwszego roku życia maluch wykonuje mnóstwo pracy. Zwiększa masę ciała, poznaje nowe osoby i uczy się wielu skomplikowanych czynności. Jedną z nich jest przyjęcie pionowej postawy ciała i nauka chodzenia. Ale zanim to nastąpi, brzdąc musi przejść przez kolejne etapy rozwoju ruchowego.
Jak one przebiegają?
TRZY ETAPY
Maluch nabywa nowe umiejętności ruchowe według następującego schematu:
Dziecko najpierw zaczyna samo podnosić główkę, potem utrzymywać prosto plecy, siadać, a na końcu stać.
Na początku macha tylko nogami i rękami, potem używa dłoni, a na końcu ćwiczy palce.
Najpierw wykonuje czynności proste, a z czasem coraz bardziej skomplikowane, które wymagają chwytania przedmiotów palcami.
ZGODNIE Z WIEKIEM
Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. Jedno samo stoi, gdy ma 9 miesięcy. Inne nabywa tę umiejętność dopiero kilka tygodni później. Podobnie jest z siadaniem i chodzeniem. Dlatego nigdy nie porównuj postępów swojego malca z osiągnięciami rówieśnika z sąsiedztwa. Nie martw się, że twój Adaś jeszcze nie siedzi, a powinien, bo Krzyś już od dawna to robi. Nie sadzaj malca na siłę. Postępując w ten sposób, wyrządzisz dziecku więcej szkody niż pożytku. Zbyt szybka pionizacja może spowodować, że będzie miało wadę postawy. Maluch zacznie siadać, gdy będzie do tego gotowy. Cały czas obserwuj, jak brzdąc się rozwija i zachowuje. Sprawdź w tabeli na następnych stronach, co dziecko w danym miesiącu życia powinno umieć. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości w rozwoju ruchowym malucha lub zacznie on zdecydowanie za wcześnie wykonywać niektóre czynności, najlepiej skontaktuj się z pediatrą lub neurologiem.
KONSULTACJA: dr n. med. Grażyna Banaszek, pediatra i neurolog dziecięcy z Fundacji "Promyk Słońca" i z Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka w Warszawie.
Tekst: Iwona Jankowska