Dlaczego warto przekazać 1% podatku?

Wypełniając roczną deklarację dla fiskusa, nie zapomnij o możliwości przekazania części swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Nazywa się go często podatkiem dobroczynności. O tyle ciekawszym, że nie wymaga od nas dodatkowych opłat i możemy sami zdecydować, na co konkretnie pójdzie 1 procent naszego podatku. Wydaje się niedużo? Jednak w 2013 r. z tego ułamka zebrało się ponad 500 mln zł, które trafiły do organizacji pożytku publicznego.

1% podatku
1% podatku© Photogenica

Konkretne wsparcie

Choć możliwość przekazania części podatku na wybraną fundację istnieje w Polsce od 2003 r., to nadal połowa podatników nie korzysta z tej możliwości. Warto to zmienić, bo mimo, że pomagamy charytatywnie w inny sposób, tak możemy wesprzeć bardzo szczególną akcję lub nawet konkretnego potrzebującego.

Co ważne, przekazanie tych pieniędzy nic dodatkowo nas nie kosztuje. Po prostu urząd skarbowy z kwoty naszego podatku wydzieli 1 procent i w naszym imieniu przekaże na konto np. fundacji charytatywnej.

Tylko organizacje pożytku

Jak się jednak do tego zabrać? To proste. Po pierwsze, 1 procent można przekazać tylko tzw. organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie każda fundacja, nawet charytatywna ma taki status, więc konieczne jest sprawdzenie, czy figuruje w spisie takich instytucji, który obejmuje ponad 8 tys. OPP.

Można to zrobić na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej: www.mpips.gov.pl/bip, www.pozytek.gov.pl, Krajowym Rejestrze Sądowym lub w spisie organizacji pozarządowych www.baza.pozytek.ngo.pl.

Po drugie, należy spisać z tej listy (tylko!) jeden numer KRS wybranej instytucji. Warto również spytać znajomych, którzy np. opiekują się przewlekle chorym dzieckiem, czy nie stworzyli możliwości przekazania 1 proc. podatku.

Wpisz KRS

Co dalej? Po prawidłowym wypełnieniu PIT, na końcu każdej deklaracji znajdziemy rubrykę o przekazaniu 1 procenta. Tam wpisujemy numer KRS organizacji (nie potrzeba już nazwy OPP) i ewentualnie szczegółowy cel, jeśli np. fundacja udostępnia taką możliwość.

Jeśli wypełniasz deklarację ręcznie, należny podatek podziel przez 100 i wpisz uzyskaną kwotę w rubrykę z OPP. Gdy rozliczamy się elektronicznie, program sam wyliczy 1 procent.

Możesz również wpisać dane kontaktowe dla organizacji, której przekazałeś pieniądze, żeby np. otrzymać informacje, na co konkretnie wydali datek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas