Jak być liderem?

Bycie liderem grupy niekoniecznie oznacza bycie jej przełożonym lub szefem. Lider jest osobą, która ma wpływ na innych ludzi i na podejmowane przez nich decyzje. Poniżej znajdziesz listę cech, które powinien posiadać prawdziwy przywódca grupy.

Jak być liderem?
Jak być liderem?123RF/PICSEL

Rozwiązywanie problemów

Jeśli chcesz zostać liderem, pierwszym krokiem, jaki powinieneś, podjąć jest rozejrzenie się i znalezienie sposobów, które sprawią, że świat stanie się lepszym miejscem. Aby to zrobić, musisz uważnie obserwować otoczenie i słuchać ludzi dookoła Ciebie. Popatrz na konkretne problemy w szerszym aspekcie. Dowiedz się, jakie są potrzeby ludzi, nisze, niedopatrzenia, konflikty czy braki. Rozwiązania takich problemów nie zawsze muszą być twórcze i odkrywcze - czasem będą to najprostsze rzeczy.

Postrzeganie problemów w szerszym ujęciu

Jak już uporasz się z drobnymi problemami, może się okazać, że składają się one na coś głębszego, że są skutkiem o wiele większego problemu, niż się do tej pory wydawało. Postaraj się odnaleźć źródło, przyczynę z której wszelkie mniejsze problemy wynikają. Często takiego problemu nie można rozwiązać w pojedynkę. Do tego zadania potrzeba pracy całej grupy.

Bądź proaktywny

Jeśli wiesz już, na czym polega ogólny problem prawdopodobnie będziesz potrafić go zdefiniować i przewidzieć mniejsze problemy, które będą jego rezultatem. Zamiast czekać na te drobniejsze problemy, podejmij kroki które mogłyby im zapobiec. Jeśli problemy są nieuniknione, będziesz mógł się przynajmniej na nie przygotować. Na tym właśnie polega różnica między liderem a menadżerem. Dobry menadżer reaguje dopiero po wystąpieniu problemu, zaś dobry lider podejmuje efektywne działania zapobiegające jego powstaniu.

Podejmuj decyzje i bierz odpowiedzialność za ich konsekwencje

Po to, aby wywierać wpływ oraz rozwiązywać duże problemy będziesz potrzebować mocy decyzyjnej. Uprawnienia decyzyjne zostaną przyznane ci przez osoby z otoczenia, na które będą miały wpływ podejmowane przez ciebie decyzje. To wyróżnienie - przyznanie mocy decyzyjnej wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Nie wystarczy wyłącznie podejmować decyzji, trzeba również liczyć się z odpowiedzialnością za ich konsekwencje. Jeśli coś pójdzie nie tak, wszyscy będą obwiniać za to właśnie ciebie (nawet jeśli tak nie jest). Wyobraź sobie kapitana statku. Los całego statku jest właśnie w rękach kapitana, zatem to od Ciebie zależy, jak pokierujesz ludźmi, aby statek dopłynął do celu. Cały czas musisz mieć nadzieję na sukces i równocześnie być przygotowanym na najgorsze. Jeśli nie jesteś jeszcze przygotowany, aby ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje - jeśli się choć trochę wahasz i masz wątpliwości, najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć, to rezygnacja z roli lidera - chyba, że pragniesz zostać liderem - tyranem.

Podziel się z innymi swoim pomysłem

Jako lider będziesz z pewnością zdawać sobie sprawę z dużych problemów, jak również będziesz mieć pomysły, jak im przeciwdziałać i wyeliminować. Aby pomóc ludziom w zmianie otoczenia na lepsze, coś usprawnisz czy wyeliminować problem powinieneś się z nimi podzielić swoim pomysłem na to, jak tego dokonać. Inspiruj ich, motywuj, bądź ich przewodnikiem. Pokaż ludziom, jak podejmowane działania zbliżają was wszystkich do osiągnięcia wymarzonego celu.

Pamiętaj, że tutaj nie chodzi o Ciebie

Najwspanialszy przywódcy - liderzy, widzą swoją rolę i siebie jako środek do osiągnięcia pewnego celu. Wszelka sława, prestiż czy korzyści majątkowe są tylko efektem ubocznym a nie środkiem motywującym. Jeśli chcesz, aby jakiś twój pomysł został zrealizowany i aby jego skutek był długotrwały, musisz dzielić się swoją wizją w taki sposób, aby każda z osób przyjęła dany pomysł jako swój własny. Dzięki temu pomysł będzie się szerzył lotem błyskawicy. Pomyśl o sobie jako o początku łańcucha reakcji - robisz jeden krok, a dalej wszystko samo się toczy, nawet bez minimalnego wysiłku z twojej strony. Najlepszym liderem jest ktoś, którego istnienia ludzie ledwo zdają sobie sprawę. Dobry lider nie powie "zrobiłem to" tylko "zrobiliśmy to".

Wskazówki

* Charyzma z pewnością jest przydatna, ale nie jest konieczna do bycia liderem. To, czego naprawdę potrzeba, to umiejętności komunikacyjne.

* Lider zawsze musi praktykować to, co głosi. Szybko utracisz wiarygodność, będąc hipokrytą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas