Prosty sposób, by dania z grilla zachwycały smakiem. Dlaczego warto marynować mięso i jak to robić?

Materiał na zamówienie marki Sokołów

My, Polacy, uwielbiamy mięso z grilla. Coraz chętniej więc eksperymentujemy i zamiast kupować gotowe porcje, wybieramy surowe mięso i przyrządzamy je sami. Jedną z kluczowych technik, która sprawia, że dania z rusztu smakują jak od najlepszych szefów kuchni, jest marynowanie. Przyjrzyjmy się zatem powodom, dla których warto stosować tę metodę oraz zdradźmy, jak robić to najlepiej.

Marynowanie mięsa pozwala przede wszystkim wzbogacić jego smak / fot. Martyna Taras FILMSEE
Marynowanie mięsa pozwala przede wszystkim wzbogacić jego smak / fot. Martyna Taras FILMSEEmateriały promocyjne

Dlaczego warto stosować marynowanie mięsa przed grillowaniem?

Marynowanie mięsa pozwala przede wszystkim wzbogacić jego smak. Jeśli umieścimy surowe kawałki w marynacie odpowiednio wcześnie, jej składniki przenikną do środka i nadadzą potrawie wyjątkowy aromat. Pamiętajmy też, że marynowanie mięsa nie tylko intensyfikuje smak, ale także pomaga zachować jego soczystość i miękkość (szczególnie jeśli dodamy soku z cytrusów, które zawierają enzymy rozluźniające włókna lub alkoholu). Dzięki temu unikniemy częstego problemu - twardego i gumowatego mięsa.

Dodatkowo niektóre składniki marynaty (sól, zioła, alkohol) wydłużają trwałość mięsa, gdyż hamują rozwój drobnoustrojów. Warto również wiedzieć, że składniki marynaty, takie jak zioła, znacząco zmniejszają powstawanie związków toksycznych w mięsie, dzięki czemu grillowanie staje się po prostu zdrowsze.

Jak właściwie marynować mięso przed grillowaniem?

Z czego powinna składać się marynata? Jak już zostało wspomniane, jej rolą jest nadanie mięsu intensywnego smaku oraz zmiękczenie jego włókien. Jej bazą jest przeważnie olej lub oliwa, do niej dodajemy przyprawy i zioła, czasem również ocet balsamiczny, cytrynę lub alkohol (najczęściej piwo lub wino).

Zanim włożymy mięso do marynaty, myjemy je, osuszamy i kroimy na mniejsze kawałki, by przyprawy mogły łatwiej wniknąć w głąb. Czas marynowania zależy od użytych składników, dlatego trzymajmy się przepisów. Zazwyczaj zaleca się marynowanie od 30 minut do nawet 24 godzin. Oczywiście mięso w marynacie należy przechowywać w lodówce pod przykryciem.

Kupując świeże mięso, sami decydujemy, jaki nadamy mu smak. Pamiętajmy, że na efekt końcowy składa się nie tylko rodzaj użytych składników, ale również ich jakość. Dlatego wybierajmy mięso u sprawdzonych dostawców, najlepiej w wyspecjalizowanych mięsnych, jak sklepy firmowe Sokołów czy Wędliny z Borów. Dzięki takiemu wyborowi zyskujemy gwarancję świeżości oraz mamy dostęp do szerokiego wyboru najwyższej jakości produktów. W ofercie Sokołowa znajdziemy nie tylko tradycyjne wyroby z surowych mięs i kiełbas, ale także w gotowych marynatach.

Poniżej przedstawiamy trzy niebanalne przepisy na marynowane mięsa z grilla.

Zakręcone szaszłyki z karkówki

By wykonać marynatę, mieszamy oliwę ze startym imbirem, miodem, sosem sojowym i połową czosnku
By wykonać marynatę, mieszamy oliwę ze startym imbirem, miodem, sosem sojowym i połową czosnkumateriały promocyjne

Do przygotowania szaszłyków dla 20 osób potrzebować będziemy: 4 kg surowej karkówki marki Sokołów, pięciocentymetrowego kawałka imbiru startego na tarce, sześciu łyżek miodu, 15 łyżek sosu sojowego, 10 ząbków przeciśniętego przez praskę czosnku, 10 łyżek musztardy, czterech pęczków szparagów, pięciu łyżek oliwy, a także pieprzu, soli i soku z dwóch cytryn oraz ich skórek.

Karkówkę kroimy na plastry, następnie delikatnie je rozbijamy. W misce przygotowujemy marynatę: mieszamy z oliwą starty imbir, miód, sos sojowy i połowę czosnku. Wrzucamy do marynaty mięso i odstawiamy do lodówki na 30 minut.

Szparagi oczyszczamy ze zdrewniałych końcówek i marynujemy w soku z cytryny i jej skórce, drugiej połowie czosnku, soli i pieprzu. Odstawiamy na około 40 minut.

Układamy obok siebie 3 plastry karkówki i smarujemy je musztardą. Wbijamy drewniane patyczki w odległości 2 cm od siebie. Na wbite w mięso wykałaczki nadziewamy kolejne plastry mięsa (pnąc je ku górze). W momencie kiedy nadziejemy już wszystkie kawałki mięsa lub skończy nam się miejsce na wykałaczkach, przecinamy mięso, tworząc szaszłyki. Na oddzielne patyczki nadziewamy szparagi i owijamy je folią aluminiową. Tak przygotowane składniki układamy na rozgrzanym grillu. Pieczemy, aż zmiękną i się zarumienią.

Żeberka w słodkiej marynacie

Gotowe żeberka powinny być miękkie, złociste i dobrze wypieczone
Gotowe żeberka powinny być miękkie, złociste i dobrze wypieczoneMartyna Taras FILMSEE / Interia

Kto z nas nie kocha żeberek z grilla? Nie może ich zabraknąć na ruszcie. By wydobyć z nich jeszcze wspanialszy smak, przygotujmy marynatę. Do przyrządzenia tego dania potrzebować będziemy: 1,5 kg żeber wieprzowych Sokołów, cztery łyżki sosu barbecue, trzy łyżki musztardy Dijon, trzy łyżki miodu, dwie łyżki octu jabłkowego, dwa ząbki czosnku, soli i pieprzu.

Mieszamy w misce sos barbecue, musztardę Dijon, miód, ocet jabłkowy, przeciśnięty przez praskę czosnek, a także sól i pieprz. Żeberka myjemy i osuszamy, a następnie obtaczamy w marynacie. Upewniamy się, że całe mięso zostało nią pokryte. Odstawiamy miskę do lodówki na co najmniej dwie godziny. W trakcie marynowania możemy co jakiś czas obracać żeberka, by równomiernie nasączyć je marynatą. Po tym czasie odsączamy nadmiar marynaty (możemy pominąć ten krok) i układamy mięso na dobrze rozgrzanym grillu, pieczemy z obydwu stron około 20 minut. Powinno być miękkie, złociste i dobrze wypieczone. Gotowe mięso można podać z pieczonymi ziemniakami i sałatami.

Boczek z grilla marynowany w piwie

Do przygotowania tego przepisu potrzebować będziemy 20 plastrów boczku marki Sokołów, a także składników na marynatę: dwóch łyżek ostrej musztardy, dwóch łyżek chrzanu, 250 ml piwa, soku z połowy cytryny, dwóch łyżek oleju rzepakowego, soli, pieprzu i majeranku.

Do miski wlewamy olej, dodajemy przyprawy, musztardę, chrzan i piwo. Wyciskamy sok z cytryny. W tak przygotowanej marynacie obtaczamy plastry boczku. Następnie odstawiamy miskę do lodówki na dwie godziny. Po tym czasie odcedzamy marynatę i opiekamy boczek na mocno rozgrzanym grillu z obydwu stron po pięć minut. Boczek stanowi świetny dodatek do innych mięs lub kanapek.

Dobra rada - polecamy grillować żeberka i boczek na specjalnych tackach, aby dość płynna marynata nie skapywała nam na rozżarzone węgle.

Materiał na zamówienie marki Sokołów

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas