Już od lipca wypłata świadczenia. Polacy wysłali ponad 800 tys. wniosków do ZUS
Ponad 800 tys. wniosków o wdowią rentę złożono od początku roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a niemal 90 proc. wnioskujących to kobiety. Dla porównania – w marcu br. liczba wniosków wynosiła ponad 500 tys. Wypłata świadczenia ruszy już od lipca.

Czym jest renta wdowia?
Renta wdowia to świadczenie umożliwiające łączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Dzięki takiemu rozwiązaniu wdowy i wdowcy będą mogli pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury.
Osoby upoważnione do renty wdowiej mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia, czy 100 proc. własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.
Warunki uzyskania renty wdowiej to m.in.:
- osiągnięcie wieku emerytalnego,
- wspólność małżeńska do dnia śmierci,
- nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
- niepozostawanie w związku małżeńskim.
Wniosek o rentę wdowią można złożyć na formularzu ERWD w dowolnej placówce ZUS lub przesłać pocztą. Istnieje również możliwość złożenia wniosku elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
ZUS na swojej stronie przypomina, że zanim złożymy wniosek o świadczenie, powinniśmy sprawdzić, czy posiadamy prawo do dwóch świadczeń: własnego, np. emerytury lub renty oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.
"Jeżeli masz prawo tylko do jednego świadczenia, a spełniasz warunki, aby otrzymać drugie, najpierw złóż wniosek o drugie świadczenie" - informuje ZUS.
We wniosku ERWD należy zaznaczyć jeden z wariantów, na który się decydujemy - wypłata 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Natomiast trzecia opcja to: 100 proc. wyższego świadczenia i 15 proc. drugiego.
Zobacz również:Ważny termin dla seniorów. Do końca maja zgłoś się do ZUS-u

Ogromna liczba wniosków ws. wdowiej renty
W marcu br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że od początku roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło przeszło pół miliona wniosków o rentę wdowią. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z RMF powiedziała wówczas, że z ponad 500 tys. złożonych wniosków, zaledwie 10 proc. to wnioski złożone przez mężczyzn.
Z kolei Polska Agencja Prasowa przekazała kilka dni temu, że od początku roku do ZUS wpłynęło ponad 803 tys. wniosków o rentę wdowią, z czego prawie 90 proc. wniosków złożyły kobiety. Świadczenia będą wypłacane od 1 lipca br.
Warto wiedzieć:Dodatkowe 270 zł miesięcznie dla tych seniorów. Dzięki nowym regulacjom więcej osób skorzysta