Molo w Sopocie doczekało się "bliźniaka". Turyści wybiorą się na wirtualny spacer?
Najsłynniejsze molo w Polsce, będące wizytówką Sopotu i jedną z największych atrakcji turystycznych Pomorza, zyskało nowoczesnego "sobowtóra". Władze miasta stworzyły jego wirtualną wersję, by lepiej dbać o stan techniczny i zabezpieczać konstrukcję na kolejne dekady. To pierwszy taki projekt w Polsce — cyfrowy "bliźniak" zabytku ma wspierać zarządzanie nim z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Spis treści:
Wirtualna wersja molo w Sopocie. W jakim celu powstała?
Cyfrowy "bliźniak" mola powstał na podstawie danych technicznych i dokumentacji zbieranej przez lata. Dzięki temu możliwe jest nie tylko śledzenie aktualnego stanu technicznego konstrukcji, ale także przewidywanie potencjalnych problemów. To ogromny krok naprzód w konserwacji zabytków i zarządzaniu infrastrukturą turystyczną.
Nowoczesna technologia pozwala "rozłożyć" molo na pojedyncze elementy, mierzyć je, a nawet oceniać, które z nich wymagają naprawy lub wymiany. Wirtualna wersja konstrukcji daje możliwość bieżącego monitoringu, co znacząco ułatwia planowanie prac remontowych i konserwacyjnych.
Co więcej, system obejmuje również sąsiadującą marinę. Dzięki cyfrowemu modelowi można zarządzać ruchem jachtów, optymalizować wykorzystanie przestrzeni portowej oraz zwiększać bezpieczeństwo użytkowników.
"Ten projekt to inwestycja w przyszłość. Zebraliśmy wszystkie papierowe dane dotyczące mola oraz mariny i przenieśliśmy je do środowiska cyfrowego, po to, aby jeszcze lepiej opiekować się naszym stuletnim zabytkiem, łatwiej nim zarządzać i utrzymywać w jak najlepszym stanie. Jesteśmy pierwszym samorządem, który tego dokonał" - przekazała w informacji na stronie internetowej Sopot.pl Magdalena Cieślik, wiceprezydentka Sopotu.
Smart urząd w praktyce. Nowe technologie w zarządzaniu miastem
Inicjatywa jest częścią szerszej strategii Sopotu w zakresie wdrażania technologii smart city. Miasto już wcześniej wdrożyło wirtualną "mapę drzew" - system zarządzania zielenią miejską, który pomaga w opiece nad roślinnością i planowaniu nowych nasadzeń. Cyfrowe molo to kolejny krok w stronę zrównoważonego, inteligentnego zarządzania przestrzenią miejską.
"Świat cyfrowy jest integralną częścią naszej codzienności, a samorządy coraz śmielej wykorzystują jego potencjał do optymalizacji pracy - przekazała Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - Smart urząd to nie tylko udogodnienia dla mieszkańców, ale też wykorzystanie nowych technologii w zarządzaniu miastem. Jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce od kilku lat dysponujemy mapą drzew, czyli wirtualnym systemem zarządzania zielenią miejską".

Wirtualny spacer po historii. Powstaną aplikacje dla turystów
Władze miasta nie poprzestają na aspekcie technicznym. W planach jest uruchomienie interaktywnych aplikacji dla mieszkańców i turystów. Mają one nie tylko prezentować historię mola, ale również umożliwiać wirtualne spacery po jego cyfrowej wersji. Tego typu narzędzia to nie tylko atrakcja, ale również forma edukacji i promocji dziedzictwa kulturowego miasta.
Dzięki takim innowacjom Sopot nie tylko pielęgnuje swoją przeszłość, ale odważnie spogląda w przyszłość. A cyfrowy "bliźniak" kultowego mola może okazać się wzorem dla innych miast w Polsce i Europie.