Bieber, Jolie, Tusk i Obama mają wspólny powód do świętowania w sobotę
Co łączy Justina Biebera, Angelinę Jolie, Katarzynę Tusk i Baracka Obamę? Leworęczność. - Najczęściej uzdolnieni artystycznie i utalentowani są ludzie leworęczni - mów pedagog Iwona Kowalewski. W sobotę przypada Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.
Wśród znanych leworęcznych, potocznie zwanych mańkutami, znajdują się takie osoby, jak np. blogerka Katarzyna Tusk, aktorzy Angelina Jolie, Julia Roberts, Tom Cruise, Jim Carrey, Robert de Niro, piosenkarze Justin Bieber, Eminem, Lady Gaga i Celine Dion, prezydenci Bill Clinton i Barack Obama, książę Karol i William, a także fizyk Albert Einstein.
Niegdyś w rozmowie z PAP Life pedagog Iwona Kowalewski zwróciła uwagę na zależność funkcjonowania półkul mózgowych właśnie ze względu na ich stronę.
- W stanie odprężenia ta półkula mózgowa, której "używamy" częściej - a będąc praworęczni bardziej intensywnie używamy lewej - trochę odpoczywa. Natomiast ta mniej aktywna dopiero wtedy zaczyna mocniej pracować. To się przejawia m.in. u niektórych artystów. Dlatego Albert Einstein, poza tym, że był genialnym fizykiem, był też świetnym skrzypkiem. Fizykiem, czyli miał super ścisły lewopółkulowy mózg. Natomiast jak miał coś do przemyślenia, zaczynał grać na skrzypcach. Czyli aktywizował prawą półkulę mózgu i lewą stronę ciała. To się nazywa synchronizowaniem pracy mózgu - wyjaśnia Kowalewski.
Co więcej, jak kontynuowała ekspertka, okazywało się, że jak Einstein grał na skrzypcach, od razu przychodziły mu do głowy lepsze rozwiązania w zakresie nauk ścisłych.
- Wiele osób, które mają bardzo dobre wyniki w nauce, najczęściej mają prawopółkulową artystyczną odskocznię - rysują, malują, grają na instrumentach czy śpiewają. Wszelkie rodzaju tego aktywności to są aktywności właśnie prawopółkulowe. Dlatego też najczęściej uzdolnieni artystycznie i utalentowani są ludzie leworęczni - kwituje Kowalewski.
13 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Święto na świecie obchodzone jest od 1992 roku, w Polsce - od 2006.