Gwiazdy, którym los innych nie jest obojętny
Dwutygodnik SHOW oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, w którym wybieramy „Gwiazdy dobroczynności”, a więc tych, którym popularność pomaga w… pomaganiu innym!
Widujemy ich niemal bez przerwy - na małym i dużym ekranie, na deskach teatru, na koncertach i na meczach. Portale plotkarskie prześcigają się w publikowaniu "prawdziwych" informacji na ich temat - dlatego wydaje nam się, że wiemy o nich wszystko. Czy na pewno?
Pomagają po godzinach
Popularność wiąże się z wieloma korzyściami - gwiazdy są zapraszane na ważne imprezy i ekskluzywne zabiegi kosmetyczne, dostają kreacje z najnowszych kolekcji uznanych projektantów, a nawet propozycje wydania książek. Jednak są takie gwiazdy, które wykorzystują popularność do zupełnie innego celu: pomagania ludziom w potrzebie. Jeżeli myślicie, że pomoc, którą niosą potrzebującym, ogranicza się wyłącznie do regularnych i odpowiednio wysokich kwot wpłacanych na konto wybranych fundacji - jesteście w błędzie. Aktorzy, sportowcy, piosenkarze, prezenterzy dzielą się z innymi nie tylko pieniędzmi, ale - przede wszystkim - swoim czasem: zakładają fundacje i stowarzyszenia, udzielają swojego wizerunku w kampaniach społecznych przekazują na aukcje osobiste przedmioty (nagrody, ważne pamiątki). Dzięki temu osoby publiczne pokazują, że pomaganie nie sprowadza się wyłącznie do wydawania pieniędzy - równie cenny jest czas, który poświęca się potrzebującym osobom: na rozmowę, pomoc w organizacji codziennego życia osób starszych lub niepełnosprawnych, douczanie dzieci mających problemy z nauką. Jak konkretnie pomagają ci, których często widujemy na pierwszych stronach kolorowych magazynów?
Katarzyna Cichopek: Spełnia marzenia
Katarzyna Cichopek od 3 lat współpracuje z Fundacją Dziecięca Fantazja, której celem jest spełnianie najskrytszych marzeń nieuleczalnie chorych dzieci. Katarzyna Cichopek spełniła marzenia dwóch dziewczynek biorąc udział w we wspólnej sesji zdjęciowej. Aktorka reprezentuje również Fundację na wszystkich imprezach i wydarzeniach organizacji - nigdy nie odmawia, zawsze znajduje czas dla chorych dzieci. Organizując swoje urodziny poprosiła wszystkich znajomych, aby przynieśli prezenty dla podopiecznych Fundacji Dziecięca. Katarzyna Cichopek podarowała również Fundacji swoją bransoletkę, która została przeznaczona na charytatywną licytację. Wykorzystując fakt, że jest osobą publiczną, znaną i lubianą, zawsze chętnie służy pomocą w nawiązaniu kontaktów ze sponsorami.
Natalia Kukulska: Pomaga porzuconym
Natalia Kukulska jest Ambasadorką Stowarzyszenia "SOS Wioski Dziecięce" - organizacji dobroczynnej, która opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi oraz działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem. Piosenkarka jest bardzo zaangażowana w działania Stowarzyszenia - przekazała na aukcję stroje, w których wystąpiła w programie "Bitwie na głosy" w TVP 2, znalazła czas by malować z dziećmi billboard zachęcający do przekazywania 1% podatku i ogłosiła w mediach, ze swój 1% przekaże właśnie Wioskom Dziecięcym. Angażuje się w wiele projektów na rzecz Wiosek Dziecięcych, ale wspiera również wiele innych akcji charytatywnych. Współpracuje z UNICEF, wzięła udział w akcji "Konwój Muszkieterów", a ostatnio w kampanii "Music for life" i w akcji "Stop pustym miskom- pomagamy schroniskom". Wspiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
Anna Dereszowska: Pomaga od zawsze
Anna Dereszowska działa dobroczynnie od początku swojej kariery. Jest Ambasadorką Kampanii "Kwiat Kobiecości" skierowanej do kobiet chorych na raka szyjki macicy oraz kobiet zdrowych w ramach działań profilaktycznych. Wzięła również udział w akcji charytatywnej z okazji 3. urodzin SHOW, na rzecz wsparcia projektu warszawskich Amazonek - budowy Domu Chorych na Raka. W ramach akcji WWF wspiera akcję SOS dla Świata. Aktorka odwiedziła Borneo, aby wesprzeć akcję przeciwdziałającej nielegalnej wycince lasów. W 2011 wystąpiła w akcji Kalendarz na rzecz Fundacji Spełnionych Marzeń oraz w Kalendarzu Ladies i Gentelmen w ramach akcji STOP BOSYM STOPOM. Zawsze chętnie wspiera również Fundację Rodzin Adopcyjnych.
Bartosz Topa: Poświęca się bez granic
Bartosz Topa od 2010 roku, konsekwentnie i z ogromnym zaangażowaniem współpracuje z Fundacją SYNAPSIS, która realizuje misję pomocy dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom. W 2010 roku wspierał Fundację w realizacji polskiej odsłony akcji Communication Shutdown, która miała uświadomić uczestnikom, na czym polegają problemy komunikacyjne osób z autyzmem. W 2011 roku wraz Łukaszem Grassem, Tomkiem Karolakiem i Piotrem Adamczykiem realizował charytatywną akcję "Start Przyjaciół". Aktor to główny bohater zrealizowanej na początku 2012 roku kampanii "Autyzm wprowadza zmysły w błąd", w ramach, której przez dwa tygodnie zachowywał się jak osoba z autyzmem, zarówno w miejscach publicznych jak i udzielając wywiadów i występując w programach telewizyjnych. Po dwóch tygodniach pokazano spot filmowy wyjaśniający mistyfikację, w którym aktor tłumaczy, że dla niego było to jedynie zadanie aktorskie, a dla niektórych tak wygląda całe życie. To dzięki niemu rozpoczęła się ogólnopolska dyskusja na temat autyzmu.
Dariusz Michalczewski: Pomaga przez sport
Fundacja Darka Michalczewskiego "Równe szanse" została założona w 2003 roku i od początku działalności pomaga młodym ludziom właściwie wykorzystywać drzemiący w nich potencjał. Dariusz Michalczewski chce stwarzać równe szanse na lepszą przyszłość oraz umożliwiać młodzieży rozwijanie swoich zdolności, w szczególności z wykorzystaniem sportu. Fundacja realizuje wiele projektów na rzecz pomocy młodym sportowcom. Flagowym działaniem jest program społeczny "Szukamy nowego Tigera", który ma na celu wyrównanie szans młodzieży z trudnych środowisk. - Pokazujemy młodym ludziom z nadmiarem energii drogę rozwoju poprzez boks. Przez sport dajemy możliwość kształtowania własnego charakteru, samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do celu - mówi Darek Michalczewski.
Marcin Gortat: Spełnia sportowe marzenia
Marcin Gortat założył swoją fundację "Fundacja Marcina Gortata MG13" w październiku 2009. Jego celem jest pomoc młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Fundacja Marcina Gortata MG13 działa również na rzecz promocji zdrowia i zdrowego trybu życia, upowszechniania kulturę fizyczną i sport wśród dzieci i młodzieży. Funduje także stypendia dla uzdolnionych uczniów i studentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i organizuje zajęcia i klasy sportowe, turnieje, a także obozy i treningi szkoleniowe (Marcin Gortat Camp) dla dzieci i młodzieży z całej Polski. W 2012 roku, w ciągu 11 dni Marcin Gortat Camp dotarły do 1000 dzieciaków z 7 miast Polski.
Michał Piróg: Nie liczy się z pieniędzmi
Michał Piróg, jako jedyna medialna osoba, zgodził się całkowicie charytatywnie poprowadzić Galę Heart Fashion 2012 - zwieńczenie charytatywnego konkursu dla początkujących projektantów mody organizowany w Poznaniu. Wiedział, że dzięki temu może pomóc młodym, początkującym artystom. Podczas Gali odbyła się licytacja na rzecz podopiecznych Fundacji TVN "Nie jesteś sam", w której prowadzenie włączył się dobrowolnie, mimo, że nie było to jego obowiązkiem. Znany tancerz zawsze chętnie włącza się w akcje na rzecz ekologicznego stylu życia i ratowania zwierząt. Jest wieloletnim Ambasadorem WWF. W 2012 roku wsparł akcję "Zerwijmy łańcuchy" przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach.
Ryszard Andrzejewski "PEJA": Pomaga konkretnie
Ryszard Andrzejewski "Peja" to artysta, który nigdy nie odmawia pomocy. Wraz ze swoim zespołem od 10 lat odwiedza domy dziecka, zakłady poprawcze, wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Artysta zaangażował się w pomoc dla chorej na raka Sary Ignaszak. W ramach akcji "Pomocy dla Sary" zorganizował charytatywny koncert, na którym udało się zebrać środki na leczenie dziewczyny. W tym roku, pomógł Bartkowi - podopiecznemu fundacji Małopolskie Serce i bez wahania oddał swoje "gadżety" na licytację, by w wolnej chwili całkiem charytatywnie zagrać wraz z członkami Slums Attack koncert dla Bartka. W maju dał koncert w Brzegu, z którego dochód z zakupu cegiełek - biletów został przekazany na schronisko św. Brata Alberta w Pępicach na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy.
Marcin Daniec: Działa już od 20 lat
Marcin Daniec od 20 lat prowadzi działalność charytatywną w ramach różnych akcji społecznych. Od wielu lat współpracuje z krakowskim Stowarzyszeniem Siemacha, - organizacją, której celem jest pomoc dzieciom z rodzin biednych i zagrożonych. Od 20 lat prowadzi i organizuje również koncerty i bale na rzecz świetlicy terapeutycznej Ojców Pijarów w Krakowie. Muzyk współpracuje ze Szpitalem w krakowskim Prokocimiu - odwiedza chore dzieci, prowadził koncerty i licytacje na rozwój kardiologii dziecięcej. Brał też udział w akcjach charytatywnych w Łodzi organizowanych przez Księdza Turka. Razem z lekarzami w Częstochowie zbierał środki na karetkę pogotowia, oraz mammograf w Goleniowie. Od wielu lat bierze także udział w koncertach charytatywnych organizowanych na rzecz chorych, potrzebujących pomocy dzieci. Oprócz koncertów Marcin Daniec wspólnie z przyjaciółmi organizuje bale charytatywne.
Martyna Wojciechowska: Buduje nadzieję
Martyna Wojciechowska od 2 lat wspiera fundację "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" i jest Honorowym Ambasadorem budowy "Przylądka Nadziei" - ośrodka leczenia dzieci chorych na raka. Podróżniczka nie tylko użyczyła swojego wizerunku, który został wykorzystany przy tworzeniu ulotek i ogłoszeń prasowych, ale zachęcała też wszystkich na antenie rozgłośni radiowych i telewizyjnych do wspomagania budowy. Martyna Wojciechowska z przyjemnością odwiedza też wrocławską klinikę onkologiczną. Jest obecna na imprezach i koncertach organizowanych przez fundację, podczas których zachęca do wspierania budowy "Przylądka Nadziei". Dodatkowo, za pośrednictwem swojego profilu na portalu społecznościowym facebook.com inspiruje internautów do wsparcia działań fundacji. Dzięki jej działaniom podczas kampanii, zachęcającej do przekazywania 1% podatku dochodowego, Fundacja zebrała 4 698 090, 07 zł, co pozwoliło jej uplasować się na 8 miejscu w skali kraju.
Doceń ich pomoc
Gwiazdy, których działalność filantropijną przedstawiliśmy krótko powyżej, walczą (wraz z wieloma innymi - polskie gwiazdy naprawdę chętnie pomagają!) o tytuł "Dobroczynnych gwiazd" w konkursie organizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz dwutygodnik SHOW. Wierzymy, że dzięki takim ludziom, dobre przykłady oraz wiedza o tym, że pomaganie innym nie musi wymagać dużo wysiłku i środków, zachęcą i zmotywują Polaków do działań społecznych. Konkurs to największa kampania medialna i jedyny w Polsce plebiscyt publiczności promujący działania dobroczynne Gwiazd.
Konkurs to wspaniała okazja, aby podziękować Gwiazdom za piękny gest, jakim jest działanie dla innych i wspólnego dobra i szansa dla organizacji społecznych, które współpracują z Gwiazdami. Cały dochód z Konkursu przekazywany jest na Fundusz Gwiazd Dobroczynności<http://www.gwiazdydobroczynnosci.pl/jak-pomagamy>, który wspiera działalność społeczną Gwiazd. Laureaci Konkursu otrzymają cenne nagrody rzeczowe (m.in. sprzęt komputerowy), które będą mogli przeznaczyć na wybrane przez siebie organizacje społeczne.